Jak vybrat dětskou hračku, která bude zároveň i pomůckou ke zdokonalení jeho dovedností?

Nabídka hraček na trhu je nepřeberná, my zkusíme vypíchnout pár těch, které se zaměřují na zdokonalování jemné motoriky, což je práce ruky a prstů.  Ideální pro trénování jemné motoriky jsou hračky a pomůcky, u kterých lze využít různé způsoby nasazování, navlékání či vkládání. Děti se učí zdokonalovat jemné pohyby rukou, což někdy může představovat velkou výzvu. Didaktické pomůcky, hry a hračky pro rozvoj jemné motoriky mohou dětem pomoci trénovat úchop předmětů a zlepšovat manipulaci s nimi.

Možná nevíte, že jemná motorika souvisí i s rozvojem řeči. Proto je důležité se na ni při hře zaměřit a postupně dovednosti dětí zlepšovat. Nedostatečně zvládnutá jemná motorika se projevuje křečovitým úchopem tužky a nešikovností v sebeobslužných činnostech. Dítě si nezvládne zapnout zip, zavazovat tkaničky, nechce se mu kreslit, protože jeho ručička je tzv. tvrdá. Naopak dobře rozvinutá jemné motorika je velmi důležitá pro počáteční psaní dítěte, od kterého se pak odvíjí i ostatní školní výkony.

Trénujeme už od malička

Když začneme od malých dětí, tak právě pro ně jsou skvělé různé motorické kostky. Ty mají na každé stěně jinou aktivitu, která dokáže děťátko zabavit. Mohou být dřevěné a obsahovat vkládačky, otáčecí kostky s obrázky, kreslicí tabulky, labyrint. V nabídce najdete i plyšové kostky s různými druhy zapínání pro motorická cvičení dětských prstů. Každý typ zapínání najdete na jiné straně kostky. Ať už jde o šněrování, zapínání knoflíků či patentek nebo práci se suchým zipem. Vděčné jsou také klasické kostky všeho druhu.

Pro malé děti kostky pěnové, plastové nebo gumové, které můžete využít i při hře ve vaně. Později pak kostky dřevěné, Mega Bloks a lego Duplo. Postavit komín a následně ho shazovat, je vždy velká legrace. K navlékání využijete sady pěnových tvarů s dírkou, tkaničky a těstoviny, které necháte dítě navlékat na brčko nebo chlupatý drátek.

Inspirace:  Podporujme už u nejmenších lásku ke knížkám. Rozvíjet ji můžete už před prvními narozeninami dítěte
Figure Toys Lego Duplo Auto  - distelAPPArath / Pixabay
distelAPPArath / Pixabay

Pro trošku větší děti

Když už je dítě větší a nemá tendenci strkat malé věci do pusy, je možné využít i menší tvary. Skvělým typem na dárek je dřevěný dvoupatrový kvítek. Na každém patře je 10 barevných otvorů a do těch se pomocí kleštiček vkládají různě barevné kuličky. Používáním kvítku si dítě procvičuje párování barev a jemnou motoriku.

Úkolem je přiřadit správnou barevnou kuličku do správného otvoru. Malé parádnice se vyřádí při navlékání korálků všeho druhu. Vybrat můžete ze široké škály dřevěných korálků, díky kterým dítě trénuje i barvy a názvy jednotlivých tvarů.  Starší holky už zvládnou i sady s přívěsky oblíbených pohádkových hrdinů, kdy se navlékají na opravdu tenké šňůrky a i jednotlivé komponenty jsou malinké. Z těchto sad si vytvoří krásný náramek nebo náhrdelník, který pak mohou nosit. Klukům uděláte radost možností zatloukání hřebíčků, míčků nebo dřevěných kolíků.

Magnetické hračky

Výborné jsou i magnetické tabulky, ke kterým jsou přibaleny jednotlivé tvary. Dle předlohy pak dítě tvoří zvířátka, postavičky, domečky a rostliny. Větší děti zvládnou i magnetické knihy. Doporučit můžu magnetickou knihu s ročními obdobími. Dítě tvoří dle předlohy obrázek se vším typickým pro dané roční období včetně vhodné oblečení pro postavičky. Využijte je i při delších cestách autem.

Stejně tak jsou vhodné i na cestu magnetické hry a labyrinty. Tam pomocí tužky opatřené magnetem musí dítě přemisťovat tvary, posouvat kuličky, skládat kuličky do tvarů dle předlohy. Pro milovníky puzzle jsou v nabídce i ty, které se skládají na magnetickou podložku. Posledním typem z této kategorie jsou magnetické stavebnice. Jde zase buď o kuličky, barevné parkety nebo sety několika tvarů a barev, ze kterých jdou vytvořit všemožné obrazce.

Nácvik na domácí práce

Výborné na trénování základních dovedností jsou i šněrovací a provlékací hry. Při nich provlékáte tkaničku nebo provázek dírkami v podložce. Čím potěšíte malé cukráře a nezpůsobíte přitom výbuch v kuchyni? Co tak zdobení perníčků, které jsou ze dřeva? Sada Pan Perníček obsahuje tři dřevěné perníčky s dírkami, které děti zdobí pomocí malých barevných ozdob. Trénuje se zde opět jemná motorika a fantazii se meze nekladou.

Inspirace:  Vyrážíte s dětmi k vodě? Co přibalit do tašky kromě opalovacího krému?

Zkuste tedy zapátrat a vyberte tu vhodnou hračku právě pro vaše nejmilejší.

Duplo Lego Build Toys Children  - Bru-nO / Pixabay
Bru-nO / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *