Jak vyzrát na dotěrná klíšťata a předejít tak nepříjemnému onemocnění?

S příchodem jara se pravidelně začínají objevovat zprávy o výskytu klíšťat v naší přírodě. Díky mírným zimám bývá jejich počet opravdu veliký a uvádí se, že kolem 24% klíšťat přenáší některou ze závažných nemocní jako je borelióza nebo klíšťová encefalitida. Nepříjemná onemocnění se pak projevují horečkou, zimnicí, pocení, bolestí hlavy a nevolností.

U boreliózy se vyskytuje typická skvrna, která nás upozorní, že není něco v pořádku. Léčení antibiotiky bývá zdlouhavé, což je mnohdy způsobeno pozdní diagnózou. Abychom se těmto nepříjemnostem vyhnuli, je dobré zapracovat na prevenci.

Jak se chránit?

Ideální by bylo, abychom žádné klíště neměli, ale při jejich velkém výskytu se zdá tato varianta dost náročná. V přírodě se doporučuje chodit po cestách a vyhýbat se chození nebo sezení ve vysoké trávě, na sebe obléct hladké světlé oblečení, na kterém bude klíště vidět. Pokusit se můžeme o to, abychom klíšťatům takzvaně nevoněli. I když i to je velmi individuální. Můžete se pohybovat v přírodě s partou kamarádů, všichni chráněni repelentem a přesto si někdo z procházky tento nepříjemný suvenýr přinese.

Tick Tick Plage Sting Insect Plage - Elionas / Pixabay
Elionas / Pixabay

Zázračný vitamín B

Pro naše tělo je vitamín B velmi důležitý díky jeho pozitivnímu vlivu na metabolické procesy, činnost mozku a také jeho přínosu pro zdraví kůže. Naše strava by tedy měla obsahovat potraviny, které jsou přírodními zdroji vitamínu B. Jíst bychom tedy měli ořechy, celozrnné obiloviny, luštěniny, brokolici, listovou zelenou zeleninu, avokádo, banány, hrozny, švestky, pomeranče, borůvky, mléko, vejce, kvasnice, maso a vnitřnosti jakou jsou třeba játra.

V obchodech najdeme i potraviny, které jsou obohacené o syntetickou formu vitamínu B. Jde o produkty, které vitamín B neobsahují, ale byl sem uměle dodán. Další variantou jsou doplňky stravy dodávající tělu tento vitamín. Vybírat opět můžeme z doplňků přírodních a syntetických. Při výběru bychom měli mít na paměti, že vstřebatelnost přírodních vitamínů se pohybuje dle stavu lidského organismu od 60 do 90%. U syntetických je to jen něco kolem 15%. Právě vitamín B zde zmiňuji proto, že dobře působí proti dotěrnému hmyzu. Pokud se potíme, tak náš tělesný pach podpořený vitamínem B není pro klíšťata a komáry příjemný. Můžeme tak předejít tomu, že se na nás klíště přisaje.

Inspirace:  U kratomu je důležitá kvalita – je třeba si ji pohlídat

Repelent, náramek, bylinky…

Každý obchod, drogerie a lékárna nabízí několik druhů repelentů, které svou vůní odpuzují nevítané návštěvníky. Tady už zase záleží na nás, zda zvolíme tyto chemické přípravky nebo se dáme přírodní cestou.

Agresivnější repelenty dokáží při opakovaném používání způsobit i nepříjemnou vyrážku. Zejména pak u dětí hledáme šetrnější varianty, které splní svůj účel bez nežádoucích účinků. Volba tedy může padnout na přírodní repelenty, které se skládají z kombinace éterických olejů.

Případně si je možné i svůj domácí repelent namíchat. Potřebovat budete některou ingredienci, která pro hmyz není příjemná. Použít se dá fenyklový čaj, jablečný ocet, éterické oleje rozmarýnu, citronového eukalyptu, levandule. Jablečný ocet tedy stačí naředit vodou nebo fenyklovým čajem v poměru 2 díly vody a 1 díl octa, přidat éterický olej a naplnit tuto směr do rozprašovače. Stejně tak se jeví jako účinné, promnout pár semínek fenyklu v rukou před odchodem z domu a přihodit je pak do bot nebo kapes.

Speciální levandulové náramky odpuzující bodavý hmyz také plní dobře svůj účel. Vhodné jsou opět zejména pro děti a dají se připnout i na kočárek a tím chránit miminko v něm.

Tick Insect Parasitic Arachnid - Erik_Karits / Pixabay
Erik_Karits / Pixabay
A když klíště překoná všechny překážky?

Stane se, že i přes všemožnou ochranu se na vaši kůži klíště přisaje. Mezi základní rady patří to, aby se nepotíralo oleji a mastičkami. Klíště se pak udusí a může vypustit obsah svých střev do rány. Použít se má pinzeta nebo speciální karta. Poté se klíště jen kývavým pohybem opatrně vytáhne. Ránu je nutné vydezinfikovat a následně kontrolovat, zda nedochází k zarudnutí jejího okolí. Odstraněné klíště je možné poslat do specializované laboratoře, kde v krátké době provedou test, zda je klíště infikované některou nemocí.

Inspirace:  Jak by měla vypadat ideální dieta? Bez jo-jo efektu i hladovění

Ať už tedy vyzkoušíte některou z babských rad nebo sáhnete po repelentu z drogerie, snad se vám klíšťata vyhnou obloukem a vy si svůj pobyt v přírodě užijete bez zbytečných problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *