Vyznáte se v prostěradlech?

Prostěradla jsou nepostradatelnou lůžkovinou, která esteticky ladí s povlečením. Ovšem plní též řadu praktických funkcí. Podle čeho prostěradla vybírat, aby se nám na nich dobře usínalo?

Již žádné žehlení

Mnoho z nás si ještě pamatuje doby, kdy se doma používala plátěná bavlněná prostěradla. Jejich varianty nalezneme též v hotelích. Jejich velkou nevýhodou byla nutnost žehlení, naše babičky je chodily mandlovat. Převratnou novinkou se stala froté prostěradla s gumou po svém obvodu. A hned jsme si je zamilovali. Převlékání postele je díky nim mnohem snazší, a hlavně není potřeba trávit čas s jejich žehlením. Jednoduše je natáhnete na matraci a případné nerovnosti se během okamžiku vyrovnají. Froté prostěradla s jejich typickým smyčkových povrchem jsou velmi příjemná na omak, a navíc se na nich během spánku nebudeme potit. Vynikají totiž savostí stejně jako ručníky. Budete-li je sušit v sušičce, udržíte vlákna dlouhodobě nadýchaná.

Hladký dotyk

Pokud máte raději hladké pohlazení, pořiďte si jersey prostěradla, známá též pod pojmem žerzejová. Jsou ideální volbou na léto, neboť vás budou díky svému povrchu příjemně chladit. Při výběru prostěradel dbejte na jejich gramáž, neboť udává míru kvality. Prostěradla s gramáží nižší než 145 g/m2 budou po několikerém vyprání téměř průsvitná, protože nemají dostatečně hustá vlákna. A nebudou držet tvar. V případě, že budete prostěradla vybírat dle ročních období, sáhněte na zimu po prostěradlech z mikroplyše neboli mikroflanelu. Plyšové chloupky vytváří sametově hebký povrch, který vás bude příjemně hřát.

Praktické funkce

Prostěradla jsou hygienickou pomůckou, která ochraňuje matraci před znečištěním. Trpíte-li nadměrným pocením nebo máte doma osobu s inkontinencí, doporučuje se používat voděodolná prostěradla. Zabrání nechtěnému prosáknutí tekutiny do matrace a udrží tak lůžko v čistotě.

Inspirace:  Vsaďte na bezdrátová sluchátka, přinesou vám do života svobodu
Bed Sleeping Woman Resting Relax  - Pexels / Pixabay
Pexels / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *