Máte doma malého umělce? Tak to určitě ocení některou z výtvarných aktivit

Děti rády projevují své emoce a fantazie, proto je dobře, když je necháme tvořit. Při těchto činnostech sice někdy trochu trpíme, protože zejména kolem malých dětí je vždy nepořádek, ale i tomu se dá předejít. Odměnou nám bude jejich nadšení z toho, že vyrobí něco svého a krásného. Na stůl tedy připravíme podložku nebo omyvatelný ubrus a dítě si může obléct kostým malíře.

Zahrajeme si na módního designéra

Samotným převlekem se dá začít. Pořiďte obyčejné jednobarevné bavlněné tričko a fixy na textil. Dají se využít i barvy na textil a nanášet je štětcem nebo houbičkou, ale tady pozor na umělcovo nejbližší okolí. Opravdu pak není snadné barvu vyčistit. Fixy jsou ještě docela bezpečnou formou. Nápadům a fantazii při výrobě uměleckého převleku se meze nekladou. Dítě si tričko pokreslí a pak si ho na hodinu výtvarky může vždy obléknout. Kreslit a tvořit se pak dá cokoliv.

S většími dětmi zkuste i razítka na textil nebo si je vyrobte. Stačí jen brambora, kousek houbičky, gumy popřípadě i bublinková fólie není k zahození. Bramboru rozkrojte napůl a vyřežte do ní požadovaný tvar, z ostatních materiálu se tvar jednoduše vystřihne. Například bublinková fólie dokáže vytvořit moc zajímavý povrch. Stačí jen na vystřihnutý tvar nanést barvu a opatrně otisknou na textil. Získáte tím originální motiv. Pokud dítě raději vymalovává, dají se koupit například i různé textilní tašky s předkresleným motivem, které si pak dotvoří podle svých představ.

Figure To Draw Hands Child Science - _Alicja_ / Pixabay
_Alicja_ / Pixabay

Malování na papír není nic nového, zkuste kamínky

Záleží na Vás, zda pořídíte akrylové barvy nebo rovnou některou ze sad určených na malování kamenů. Takové sady obsahují několik plochých kamenů, různé šablony, štětce, vhodné barvy, samolepky nebo třpytky. Tím dítě může začít a pomalovat své první kameny. Když pak půjdete na procházku, najde si v přírodě určitě další kameny k tvoření. Vzhledem k rychlosti zasychání barev a následné nerozpustnosti ve vodě je potřeba během práce udržovat štětce neustále zvlhčené a po skončení tvoření je pořádně vyčistit.

Inspirace:  Nápady na aktivity pro děti a jejich unavené rodiče

Tričko už máme, vyrobíme si vlastní skleničku

K dostání jsou různobarevné nebo i třpytkové popisovače určené na sklo. Díky nim může dítě rovnou pokreslit skleničku nebo hrneček. Po dokončení musíte nechat obrázek zaschnout, poté ho vypálíte v troubě. Motiv pak bude odolný a nádobí lze umývat i v myčce. Nemusíte ale kreslit přímo na danou věc, pořídit se dají i slupovací barvy na sklo.  Tady je postup zase jiný. Nejprve se barva nanese přímo z lahvičky na fólii. Po zaschnutí se obrázek z fólie opatrně odtrhne a nalepí na požadovaný povrch. V soupravách pak většinou máte několik oblíbených barev a šablony k tvoření. Ozdobit se tímto výtvorem dají hladké povrchy jako již zmíněná skla, zrcadla nebo dlaždice v koupelně.

Child Drawing Picture Figure Draws - MireXa / Pixabay
MireXa / Pixabay

Zajímavé kreslení

Často se ani nemáme šanci zorientovat ve všem, co nám výrobci výtvarných potřeb umí nabídnout. Typem pro vás mohou být i multifunkční pastelky 3v1. Jde o vodovka a voskovka v jednom, umí kreslit na papír, na tmavý podklad, karton, sklo, kov, dřevo nebo třeba i na holínky.sadu deseti barevných pastelek, které lze využít i jako vodovky a voskovky. Poradí si s kreslením na papír, tmavý podklad, karton, sklo, kov, dřevo a gumu. Omyvatelné jsou mýdlovou vodou. Navíc mají odolnou nelámavou tuhu, se kterou dítě krásně vybarví i větší povrchy. Výtvarnou činnost můžete zpestřit i použitím olejových kříd, gelových popisovačů nebo foukacích fixek. Tady také většinou již sada s foukacími fixy obsahuje šablony, díky kterým dítě může hned začít s tvořením. Jako alternativa k pastelkám, vodovým a temperovým barvám, jsou tyto možnosti skvělé.

Na co štětce, když mám šikovné ruce

Prstové barvy u nás mají velký úspěch. Dají se s nimi vytvořit otisky rukou i nohou hlavně díky tomu, že dobře zachovávají jejich trojrozměrné detaily. Mohou být aplikovány štětcem nebo houbou. Snadno je využijte i na vnitřní okenní obrázky, protože se snadno používají a neodkapávají, barvy jsou brilantní a po zaschnutí zůstávají jasné. Z rukou a z většiny textilií je snadno omyjete.

Inspirace:  Tři měsíce v jináči

Teď už se jen můžete pustit do tvoření. Přejeme příjemnou zábavu.

Hledáte tip na dárek? Nastávající mamince přijde vhod zavinovačka pro miminko.

Draw Hand Pencil Drawing Child - aaasia4u0 / Pixabay
aaasia4u0 / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *