Tahle povinná výbava pro chodce by vám v šatníku rozhodně neměla chybět

Pohybujete se v silničním provozu často  v pozici chodce? Pak také patříte do té nejzranitelnější skupiny. Naštěstí nemusíte být jen pasivním čekatelem na nehodu – pro své bezpečí můžete udělat opravdu hodně. A jak na to vám poradí mimo jiné i zákon z února roku 2016.

Podle něj musí být chodec vybaven reflexními prvky všude tam, kde není silnice dostatečně osvětlena. V praxi tak jde zejména o cesty mezi obcemi, ovšem máte-li i přímo ve svém bydlišti nějaká slepá místa, klidně se může reflexní páska (nebo jiný odrazový prvek) stát vaším soustavným pomocníkem.

Při jakých situacích si dát opravdu pozor

Patříte mezi ty, kdo musí denně urazit několik kilometrů do práce a zpět? Venčíte psa i v pozdních nočních hodinách, nebo se řadíte k milovníkům brzkých ranních toulek? Pak dbejte na to, abyste byli pro své okolí vždy dobře viditelní. Zejména v tmavém oblečení (ale také za mlhy či jinak nepříznivého počasí) vás řidiči v dostatečně dlouhém předstihu opravdu vidět nemusí.

Nedostatek reflexních prvků může znamenat i pokutu

I když si řada lidí myslí, že světlé oblečení je ochrání dostatečně, není tomu tak. Nepřehledný terén nebo nepříznivé počasí totiž dokáží s viditelností divy. A pokud vás navíc v takové situaci potká policista, dost možná se od něj dočkáte i nepříjemné pokuty, i když jde aktuálně „jen“ o nějaké 2 000 Kč.

Časy shovívavosti jsou u policie už dávno pryč, teď už nastupují spíše represe. A není divu, když od přijetí zákona uplynula už tak dlouhá doba. Ovšem neberte reflexní pásky jen jako nepříjemnou nutnost. Naopak – jejich nákup si můžete i užít. Lze je totiž pořídit ve více barevných variantách, takže není problém je sladit s jakýmkoliv oblečením. Tradiční svítivě žluto-zelenou tak doplňují i další atraktivní barvy, zejména červená a fialová. A pokud je nakupujete od odborníků, ke kterým patří i Altima.cz, můžete se spolehnout na to, že splňují všechny zákonné normy do puntíku.

Inspirace:  Zajistěte si hygienicky čisté holení díky vychytávce

Zdroj obrázku: web inzerenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *