Rozhodli jste se pro nošení dětí v nosítku? Vybírejte ta ergonomická, která jsou příjemná vám i děťátku

Ve chvílích, kdy se připravujeme na příchod nového člena naší rodiny, míří naše kroky do specializovaných prodejen s potřebami pro děti. Větší investicí bývá kočárek a autosedačka, které jsou potřebné k převozu miminka. Kočárek se samozřejmostí a každá nastávající maminka asi několikrát během těhotenství odpovídá na otázky typu „Už máš kočárek a jaký jsi vybrala?“. Pokud zabrousíme na internet nebo do obchodu s potřebami pro děti, tak uvidíme, že různých barvených kombinací a typů kočárků je opravdu nepřeberné množství. Záleží už pak jen na tom, v jakém terénu budeme jezdit, který kočárek se nám lépe ovládá a nejvíc líbí.

Nelíbí se miminku v kočárku? Zkuste nosítko

Poslední dobou se značně rozšířila i nabídka nosítek, která jsou alternativou při cestování s dětmi. Jejich výhodou je to, že se dají využít a jakémkoliv terénu, jsou skladná, jednoduše se používají a lehce je přibalíte na výlet sebou. Jejich přednosti oceníte například ve chvílích, kdy musíte vyrazit na úřady, do obchodu nebo někam, kde to není pro jízdu s kočárkem úplně pohodlné.

Nosítko si jen připevníte na tělo, dáte do něho miminko a vaše ruce zůstanou volné pro další činnosti. Stejně tak to může být v případě, že už máte doma starší dítě, které vodíte do školky nebo školy, kam se s kočárkem těžko dostanete. Snadno se dá vyrazit i na výlet do těžšího terénu jako je les nebo různé nezpevněné a kopcovité cesty. Pokud tedy plánujete výlet někam do hor, přibalte nosítko a děťátko může pohodlně cestovat s vámi.

Baby Eyes Sweet Baby Carriage Cute  - TommyVollme / Pixabay
TommyVollme / Pixabay

Nejdůležitější je správné nastavení

Nabídka nosítek je pestrá a je dobré, když obchody nabízí možnost zkoušky vámi vybraného nosítka. Každý výrobce totiž volí jiný způsob zapínání, různé druhy polstrování, nastavení velikostí atd. Vybrat si musíte to, které bude pohodlné vám a příjemné pro vaše dítě. Většina specializovaných obchodů je schopna zajistit vyzkoušení nebo půjčení nosítka oproti vratné záloze na den nebo dva. Doma si pak v klidu vyzkoušíte, co vám vyhovuje. Hodně záleží i na vaší postavě, protože nošení musí být pohodlné i vám, aby vás z něj třeba nebolela záda.

Inspirace:  Nejrozšířenější mýty o nabíjení baterií

Pokud máte drobnější postavu, bude potřeba vybrat nosítko, které umožňuje překřížení ramenních popruhů, aby vyhovovalo vašim užším ramenům. Nosítka musí respektovat veškeré fyziologické potřeby při nošení dětí a ergonomii. Střihové řešení má umožňovat ortopedicky správné postavení končetin v M pozici. Zvláště při nošení novorozenců je nutné dodržovat požadavek na C polohu dítěte a dostatečnou fixaci hlavičky. Hlavičku je potřeba fixovat i u většího spícího dítěte, to se dá většinou díky kapuce, která je součástí nosítka.

Roste s miminkem

Pokud jsme se rozhodli, že nošení bude součástí našeho života, tak začínáme vybírat. Určitě je dobré zaměřit se na ověřená ergonomická nosítka, která splňují vše, co je potřebné a pohodlné pro miminko. Nosítka jsou buď odstupňována podle váhy miminka, nebo můžete pořídit rostoucí nosítko, které využijete od narození až do pozdějšího věku dítěte. Nosítko pak lze přizpůsobit potřebám dítěte přesně dle toho, jak roste.

Novorozená miminka někdy potřebují do nosítka přikoupit speciální vložku, ale jsou i nosítka, která snadno použijete i bez ní. Šířka sedáku se upravuje pomocí patentek na vnitřní straně bederního pásu a výšku zádové opěrky upravujete pomocí popruhů. Zachováno musí být dokonalé obejmutí dítěte. Všímejte si i polstrovaní ramenních popruhů, ty pak poskytují podporu vám i dítku.

Nosítko má kapucku buď úplně odepínací, nebo je schovaná v kapsičce se zipem, takže u malých miminek můžete úplně odepnout nebo schovat, u starších pak využijete při spinkání. Materiál nosítka je také velmi důležitý. Měl by být vzdušný a příjemný. Na to si výrobci dávají pozor a materiál má u kvalitních nosítek vždy i certifikát. K nosítku se dá dokoupit i pláštěnka nebo zateplovací kapsa vhodná do chladného počasí. Ve specializovaných obchodech vám jistě poradí a doporučí nosítko, které si zamilujete vy i vaše miminko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *