Vidět majestátní žirafy, projít se mezi klokany a zapotit se při zdolávání lanového centra? To vše můžete v Zoo Olomouc

V této zoologické zahradě jsme byli s dětmi několikrát a nikdy jsme neodjížděli zklamaní. Zoo je veliká a je zde spousta možností, kterými si můžete její návštěvu zpestřit. V prvé řadě jde o krásnou procházku mezi výběhy zvířat. Vhodná je i pro maminky s kočárky, kterými se pohodlně všude dostanete.

Už vstup do zoo je řešen velmi originálně. Symbolizuje totiž samotný Svatý kopeček. Tvořen je zeleným kopcem, který díky travnatému porostu splývá s okolní krajinou a zapadá do místní přírody. V levém křídle budovy najdete pokladny, galerii a mořské akvárium. V pravé části už najdete první obyvatele a těmi jsou lemuři kata. Veselí lemuři pobíhají buď vevnitř, nebo ve venkovním výběhu. Vstup je bezbariérový a pro návštěvníky zoo jsou zde k dispozici i toalety.

Budova vznikla v místech původního vstupního areálu pocházejícího z počátku 80. let, který přestal svou kapacitou vyhovovat současné návštěvnosti zoo.

Pavilony zoologické zahrady

Vyjmenovat jednotlivá zvířata by bylo k ničemu, ta si prohlédnete sami při své návštěvě, ale jaké pavilony zde najdete, to vám ve zkratce zkusím popsat. Srdcovou záležitostí jsou pro mě žirafy. Vydržela bych je pozorovat dlouhou dobu a tady k tomu máte moc fajn příležitost. Když přijdete k zimovišti africké zvěře, stačí jen vyjít schody nahoru a dostanete se na vyhlídku do pavilonu žiraf. Za sklem zde můžete pozorovat nejvyšší savce planety a dívat se jim přímo do očí.

Birds Voltures Feathers Plumage  - RonnyJacobs / Pixabay
RonnyJacobs / Pixabay

Pavilon žiraf byl přistavěn k původní budově zimoviště afrických zvířat počátkem devadesátých let, kdy se stádo natolik rozrostlo, že čtyři původní boxy přestaly vyhovovat. Stavba přímo navazuje na velký výběh, kde je umístěno chovné stádo. Uvidíte tady také antilopy, pakoně, přímorožce a vevnitř jsou umístěna terária pro plazy.

Inspirace:  Relaxace pro tělo i duši? Najdete ho v Brně u přehrady

Co by byla Zoo bez opic

Nejstarším pavilonem zoo je ten, ve kterém najdete opice. Projít ho můžete jeho vnitřním prostorem, ale opičky se často pohybují i ve venkovních výbězích, kde se vesele houpou, poskakují a pošťuchují s ostatními. Svými kreacemi vás pobaví lemuři, kosmani, tamaríni a giboni.

V pavilonu tvořeném umělým kamenem a skleněnými výplněmi najdete velké šelmy. Zblízka tak lze pozorovat tygry, jaguáry a lvi při jejich denním programu. Ve vnitřní části je pak umístěno velké mořské akvárium. Prohlédnout si můžete piraně, žraloky, ježovky i barevné klauny. Průchozí jsou pak výběhy klokanů sdílejícími svůj prostor s psouny a pak i výběh makaků, ke kterým se dostanete přes most. Na bezpečnost vždy dohlíží někdo z pracovníků zoo, takže se nemusíte ničeho bát a užijete si blízkost těchto všetečných opiček.

Monkeys Primates Apes Creature  - Spaceshit_Captain / Pixabay
Spaceshit_Captain / Pixabay

Projížďka vláčkem

Už od roku 2012 začala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. Během následujících let je v plánu přebudování 17 původních výběhů do 5-ti rozlehlých areálů, jejichž celková výměra dosáhne přibližně 19 hektarů. Tyto areály budou rozděleny do tematických zoogeografických zón s názvy Euroasie, Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida. Návštěvníci si safari užijí při projížďce vláčkem a dostanou se tak i do částí zoo, jež dosud nikdy nebyly veřejnosti přístupné. V současné době je možné navštívit už areály Euroasie, Afriky a Ameriky. Na další si musíme ještě počkat, ale i tak je projížďka vláčkem vítaným zpestřením hlavně pro děti.

Tiger Feline Wild Cat Cat Sun Tan  - arthurpalac / Pixabay
arthurpalac / Pixabay

Lanáček

Kde se s dětmi určitě zdržíte, je lanové centrum umístěné v lesním prostředí zoologické zahrady. Toto volnočasové centrum nabízí dětem zábavu, radost z pohybu a dobrodružství při zdolávání překážek. Lanáček je určen dětem od 3 let a vyřádí se v něm i daleko větší děti. Na návštěvníky čeká spousta překážek, které v lanové dráze překonávají a svoji cestu mohou ukončit na tobogánu nebo na oblíbené lanovce. Návštěvníci jsou po celou dobu jištěni záchrannými sítěmi. Po náročném výkonu si můžete dát palačinku ve stánku přímo vedle lanového centra. Mimo palačinek je v areálu zoo několik stánků s občerstvením, kde si dáte něco dobrého.

Inspirace:  Léto v Česku: 5 míst v Královéhradeckém kraji, které se vyplatí navštívit

Vyrazte s dětmi podpořit tuto krásnou zoo, užijte si hezký den a při odchodu se zastavte na venkovním hřišti, kde zakončíte tento pěkný výlet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *