Pomůcky, které usnadní každé mamince kojení

Kojení je pro miminko ten nejlepší způsob výživy. Ví to každá maminka, proto chce své děťátko kojit co nejdéle. V dnešní době existuje spousta chytrých věciček, které mamince kojení ulehčí.

Kojící podprsenka

Od obyčejných podprsenek se liší tím, že má odepínací košíčky na patenty. Jejich výhodou jsou gelové kostice, které jsou měkké a ohebné, nikde netlačí a udrží Vám pěkný tvar prsou. Můžete si však vybrat i z podprsenek bez kostic a s elastickým mikrovláknem. Kojící podprsenku můžete nosit pod každým oblečením i pod těsně padnoucím.

Kojící polštář

Kojící polštář umožňuje vytvořit ideální polohu při kojení jak pro maminku, tak pro miminko. Zabraňuje vzniku bolesti zad, je ideální pro kojení dvojčat a umožní maminkám kojit ve více polohách. Kojící polštář můžete využít i v těhotenství – jako podpěra rostoucího bříška při spaní nebo k relaxaci na boku.

Prsní vložky a tampóny

Prsní vložky a tampóny je jednoduchá pomůcka, kterou ocení každá maminka. Pomáhají udržet pokožku čistou, zachytí vytékající mléko a prádlo zůstane suché. Na trhu seženete prsní vložky a tampóny jednorázové i textilní, které se dají prát v pračce.

Sběrače mateřského mléka

Pokud maminkám uniká více mléka je lepší si pořídit sběrače mateřského mléka. Jsou to měkké mušle, které se nosí pod podprsenkou a slouží ke sbírání přebytečného mléka i k ochraně podrážděných bradavek.

Chránič prsních bradavek

Chrání bradavky před popraskáním během kojení a umožňuje bezbolestně kojit, i když jsou bradavky rozpraskané a poraněné. Pomáhá také v případech, kdy má maminka bradavky ploché nebo vpáčené. Je vyroben z tenkého silikonu, díky tomu se přizpůsobí každému tvaru prsu.

Inspirace:  Jak pyžamo ovlivňuje kvalitu dětského spánku

Gelový obklad

Povzbuzuje laktaci a zklidní podrážděná prsa. Před kojením se přiloží zahřátý gelový obklad, tím povzbudíte laktaci a po kojení chladící obklad, který sníží bolest a podráždění.

Odsávačka mateřského mléka

Potřeba odsávat mateřské mléko je u každé maminky individuální. Proč si ji pořídit?
1. Některá miminka zůstávají po porodu nějakou dobu v inkubátoru a nemůžou být tedy pravidelně kojeny. V tomto případě se Vám bude odsávačka mateřského mléka určitě hodit. Mléko se k Vašemu miminku musí nějak dostat a také bude nutné ostříkávat mléko kvůli udržení laktace.
2. Budete muset něco vyřídit a nestihnete kojení v dobu, kdy je na to miminko zvyklé. Stačí mléko před odchodem odstříkat a tatínek nebo babička jej mohou nakrmit z láhve.
3. Odsávačka mateřského mléka Vám také pomůže odsát přebytečné mléko.
4. Snadnější manipulace, než při ručním odstříkání.

Při výběru odsávačky mateřského můžete volit ze dvou typů – elektrické a mechanické. Mechanické jsou sice levnější (cena se pohybuje od 1000 do 2000 Kč), ale elektrické (cena začíná na 2 000 Kč) jsou mnohem efektivnější.

Zásobníky na mateřské mléko

Zásobníky na mateřské mléko jsou láhve, které slouží k uchovávání mateřského mléka. Dají se použít pro zmrazení mléka i jako láhve na krmení. Prodávají se s plochým víčkem, díky tomu se dají dobře uzavřít a skladovat v ledničce nebo mrazničce.

Souprava na sterilizaci lahví a saviček

Máte na výběr z plastového setu, který je určen do mikrovlnky nebo sterilizačního přístroje. Plastový set je box s úchytnými otvory do kterého se naskládají všechny věci určené ke sterilizaci, nalije se trocha vody a vloží se do mikrovlnky. Lavičky se v páře vydezinfikují. Pokud jste ochotna připlatit, nemáte mikrovlnou troubu nebo chcete samostatný přístroj, zvolte sterilizační přístroj. Funguje na stejném principu jako plastový box, ale je schopen teplotu vyvinout sám. Ceny plastových boxů se pohybují od 300 do 5000 Kč, u sterilizačních přístrojů od 3000 do 5000 Kč.

Inspirace:  Jak posílit dětskou imunitu? Vyzkoušejte vitamíny nebo probiotika
Mother Woman People Kid Baby - StockSnap / Pixabay
StockSnap / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *