Jak pyžamo ovlivňuje kvalitu dětského spánku

Snad každý rodič ví, že dětský spánek je velmi křehké a ožehavé téma. Jistě by mnozí z nás mohli vyprávět o probdělých nocích, nekonečném usínání, neustálém buzení či neutuchajícím půlnočním pláči. Nicméně je v těchto situacích k dětem vždy potřeba přistupovat s citem, uvědomovat si, že se jedná jen o určitou fázi a snažit se dítěti alespoň zpříjemnit vše okolo usínání a spaní tak, aby problémy časem odezněly a vy mohli každý večer v klidu pozorovat malého spokojeného spícího andílka.

Pár rad k lepšímu spánku

Je hned několik jednoduchých faktorů, které můžete snadno ovlivnit a možná i tyto drobnosti pomohou vašemu dítěti ke klidnému spánku.

Především se snažte v místnosti, kde dítě spí, před usnutím hodně vyvětrat a udržovat zde spíše nižší teplotu. Přehřáté místnosti klidnému spánku rozhodně nenahrávají.

Zaměřte se na klidnější režim už delší dobu před usnutím. Čtěte si s dítětem, zařazujte klidovější hry, dopřejte mu teplou koupel a spíše nedoporučujeme pobyt před obrazovkou, abyste omezili modré světlo, které má na spánek neblahý vliv.

Celkově je dobré omezit před usnutím veškeré světlo a nechat v místnostech spíše jemnější osvětlení připomínající tělu, že se blíží večer.

Zařaďte přes den dostatek pohybových aktivit ideálně na čerstvém vzduchu. Po výkonu se rozhodně spí nejlépe.

A v neposlední řadě dítěti celý proces usínání zpříjemněte. Možná pomůže nějaký uklidňující vonný olej, namluvená pohádka nebo třeba oblíbené pyžamo a příjemné povlečení.

Jak vybrat pyžamo pro klidný spánek

Zdá se to k nevíře, ale klidně i nepohodlné škrtící pyžamo může dítěti usínání neskutečně znepříjemnit. Krásné pohodlné chlapecké pyžamo nebo dívčí pyžamo s oblíbenou pohádkovou postavičkou může naopak dítě do postýlky nalákat. Věnujte proto i výběru dětského pyžama dostatek času a energie.

Inspirace:  Jak vybrat dětskou hračku, která bude zároveň i pomůckou ke zdokonalení jeho dovedností?

V zimě je rozhodně ideální volit dlouhý rukáv i dlouhé kalhoty. Velkou roli hraje kvalita materiálu. Děti se často v noci velmi potí a potřebují na sobě mít nejlépe přírodní materiály, které hřejí i vlhké a jsou na těle příjemné.

Nikdy nepodceňujte velikost. Některé děti nesnesou, když se jim krátké kalhoty vyhrnují ke kolenům nebo když jim dlouhé rukávy zakrývají dlaně. I taková z pohledu dospěláka hloupost je pak může před spaním velmi rozhodit.

Jak jsme už zmínili, děti hodně dají na obrázky a postavičky svých oblíbených hrdinů. Vyberte proto nějaký vzor, který je potěší. Stejně tak můžete pyžamo doplnit i o krásný obrázkový župan a dítě už po koupání naladit touto dvojicí oblečení na přicházející čas spaní.

Pyžamo vždy udržujte voňavé, měkké a bez děr či vypáraných nití, aby se v něm dítě cítilo za všech okolností dobře. Pokud si dítě na nějaké pyžamo stěžuje, neberte to na lehkou váhu. Možná je příliš hřejivé a dítě se v něm neúměrně potí, možná mu není příjemný obrázek, který ho v noci děsí.

Dětský spánek je opravdovou alchymií, a věřte, že i obyčejné pyžamo může jeho kvalitu ovlivnit různým směrem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *