Podporujme už u nejmenších lásku ke knížkám. Rozvíjet ji můžete už před prvními narozeninami dítěte

Budovat lásku ke knihám bychom měli začít u dětí již od malička. V dnešní době, kdy je nejjednodušší vzít do ruky tablet, zapnout televizi nebo počítač, je obzvlášť důležité ukázat dětem alternativu v podobě tištěných knížek. Z nich budou v budoucnu čerpat informace a znalosti, proto je dobré, když si k nim vytvoří kladný vztah.

Knížky pro novorozená miminka

Pro nejmenší miminka vybíráme měkké látkové knížky, které jsou příjemné na dotek a zajímavé pro malá zvědavá očička. Už od dvou týdnů věku mohou miminka zaujmout různé kontrastní kartičky nebo knížky, které jsou skvělé k vizuální stimulaci dětí. Nejlepší jsou ty černo-bílé, protože právě tyto barvy novorozenci nejlépe vidí. Miminkům je můžete ukazovat a lehce s nimi pohybovat do stran. Stačí jen pár minut denně. Později tyto knížky umisťujeme před dítě, které pase koníky.

Miminko si je může prohlížet a snažit se k nim dostat. Výhodou textilních knížek je to, že je dítě později lehce uchopí a může je zkoumat i hmatem. Jakmile je knížka v rukách, tak skončí pravděpodobně v puse, kterou malé děti ochutnávají svět kolem sebe. U látkových knížek je výhoda, že je pak jen vypereme a dítě může pokračovat v poznávání. Knížky mají většinou kromě obrázku i nějakou tu stránku, která šustí, chrastí nebo píská. Bývají také ušity z rozdílných látek nebo materiálu, aby dítě trénovalo mimo jiné i hmat. Pokud objevíte knížku doplněnou i o nějaký kousací prvek jako je kroužek nebo šňůrku, tak máte další bonus.

Knížky se většinou dají upevnit do korbičky kočárku, autosedačky nebo postýlky. Zabavit knížkou můžete děti i při koupání ve vaničce. K tomu vám pomohou kousací nebo také pískací knížky, které mohou přijít do kontaktu s vodou a děti do nich velmi rády koušou.

Inspirace:  Látkové nebo jednorázové pleny?
Woman Mother Daughter Child  - feelgoodjunkie / Pixabay
feelgoodjunkie / Pixabay

Knížky od 6 měsíců

Pro trošku větší miminka už můžete pořídit různé dotykové knihy. Motivy kníže bývají různé. Najdete v nich zvířata, dinosaury nebo barevné tvary. Části obrázků jsou pak vyplněny rozdílnými materiály látky a děti baví jejich objevování. Stejně zábavné jsou i zvukové knihy. Tady se dítě seznamuje se zvuky, které vydávají zvířata ať už na farmě, v lese nebo v moři. Lepší jsou menší knížky, které dítě snadno uchopí a pro nás budou vhodné i z hlediska balení na různé výlety a cesty autem.

Dětem už můžeme začít ukazovat obrázky i v klasických leporelech. Výhodou leporel je, že se dají postavit, takže je můžete použít i jako motivaci k pasení koníčků nebo lezení, navíc jsou tvrdá a tím pádem velice odolná. Jemnou motorikou budeme trénovat s okénkovými knížkami nebo jsou vhodné i knížky s pohyblivými prvky. Pomocí knížek začínáme rozvíjet i slovní zásobu, kdy vyprávíme dítěti, jak dělají zvířátka, opakujeme jejich názvy a popisujeme, co dítě na obrázku vidí.

Období rozvoje logiky a řeči

Dříve než dítě dosáhne svého prvního roku, začne se u něho zrychlovat vývoj motoriky, logiky a posilují se i řečové schopnosti. Knihy tedy hrají v tomto období velkou roli. Kolem devátého měsíce se už dítě dokáže soustředit na dva předměty zároveň. Tím pádem už začíná fungovat i to, že se umí soustředit na více různých obrázků a spojovat si souvislosti. Vybírat už tedy můžeme knížky s různými tématy jako například farma. Pokud dítě vidí obrázek traktoru, domácích zvířat a farmáře, dokáže si tyto pojmy zobecnit pod pojmem farma nebo statek. Stejně tak tomu bude u dalších témat, jako jsou dopravní prostředky, les, moře.

Vybírejte knížky s reálnými obrázky, aby si dítě začínalo uvědomovat, že ovečka je bílá a ne růžová a dokázalo si pak obrázek vybavit v situaci, kdy uvidí skutečnou ovci, jak se pase na louce. Výhodné je zase volit menší leporela a knížky, se kterými dítě snadno manipuluje a dokáže si je samo přemisťovat, otáčet. Naučí se tak zacházet s knížkou, opět cvičí motoriku při otáčení stránek a poznává z našeho vyprávění nová slova.

Inspirace:  Nové trendy v bytovém textilu: Co by zaručeně nemělo chybět ve vašem interiéru?

Kniha jako dárek v prvním narozeninám

Možná budete až překvapeni tím, jak si dítě obsah vašeho vyprávění dokáže uchovat v paměti a jak si vše ve své hlavě dává dohromady. K prvním narozeninám je vhodné koupit i nějakou knížku obsahující první slova. Knihy jsou opět tematicky zaměřeny na určitou věc a obsahují mimo obrázků i slova, která děťátko začne postupem času opakovat. Co může být víc než čas věnovaný našim dětem při čtení knížek a sledování jejich velkých pokroků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *