Nejrozšířenější mýty o nabíjení baterií

Baterie v našich chytrých telefonech jsou neuvěřitelně důležité, přesto jsou často zdrojem nesčetných mýtů a mylných představ. V tomto článku se podíváme na nejrozšířenější mýty o nabíjení baterií, které kolují mezi uživateli, a na základě odborných názorů a vědeckých poznatků vysvětlíme, jaká je skutečnost.

Nabíjení telefonu přes noc poškozuje baterii

Jedním z nejčastějších mýtů je, že ponechání telefonu na nabíječce přes noc nenávratně poškodí jeho baterii. Faktem je, že moderní smartphony jsou vybaveny chytrými nabíjecími obvody, které po dosažení 100 % kapacity baterie automaticky přestanou nabíjet. I když tato praxe může způsobit mírné zahřívání, neznamená to okamžité poškození.

Je třeba telefon občas vypnout, aby si baterie “odpočinula”

Dalším rozšířeným mýtem je nutnost vypínat telefon, aby si baterie “odpočinula”. Tento mýtus má kořeny v dobách nikl-kadmiových baterií, které trpěly tzv. paměťovým efektem. U dnešních lithium-iontových baterií tento problém neexistuje.

Nabíjení telefonu v režimu letadlo je rychlejší

Přestože je pravda, že telefon v režimu letadlo spotřebovává méně energie díky deaktivaci mobilních sítí a Wi-Fi, rozdíl v době nabíjení je minimální. Studie publikovaná serverem CNET ukázala, že tento rozdíl činí pouhé čtyři minuty. Pokud tedy nejste extrémně netrpěliví, vyplatí se udržet telefon připojený k síti.

Používání neoriginálních nabíječek poškozuje baterii

Tento mýtus má určitý základ v realitě, ale neplatí u všech neoriginálních nabíječek. Levné a nekvalitní nabíječky mohou skutečně poškodit baterii nedostatečnou regulací proudu a nedostatečnou ochranou proti přebíjení. Na druhé straně, kvalitní třetí strany vyrábějící nabíječky často dodržují veškeré potřebné standardy.

Inspirace:  Rozhodli jste se pro nošení dětí v nosítku? Vybírejte ta ergonomická, která jsou příjemná vám i děťátku

Nabíjení přes USB port počítače je škodlivé pro baterii

Tento mýtus je nesprávný. Nabíjení přes USB port počítače může dokonce být pro baterii šetrnější, protože poskytuje nižší proud a tedy menší zátěž na lithium-iontové články. Pomalejší nabíjení může snížit míru degradace a prodloužit životnost baterie.

Baterie se rychleji vybíjí v chladu

Ve skutečnosti je tepelný stres pro baterie mnohem škodlivější než chlad. Nízké teploty mohou dočasně snížit kapacitu baterie, ale mohou také zpomalit chemické reakce uvnitř, což může být dlouhodobě výhodné. Naopak vysoké teploty mohou výrazně urychlit degradaci baterie.

Další informace a podrobnosti o mýtech o nabíjení baterií naleznete na stránkách wired.cz (Wired Czech Republic and Slovakia).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *