Problematická pleť a přírodní oleje? I to může být cesta k úspěchu
Obsah článku
V poslední době mi čím dál více dochází, jak pravdivé je úsloví o tom, že méně je někdy více. Jako teenager jsem neskutečně experimentovala se svou pletí. Měla jsem pocit, že vše, co v reklamě někdo označí za skvělé, zázračně fungující a zaručeně účinné, musím mít a používat.
Moje pleť byla vždy dost problematická a náchylná k akné, nikdo mi tehdy ale nepomohl. Ušla jsem dlouhou cestu k tomu, abych pochopila, co je pro mě nejlepší. Když si vzpomenu, kolik různých mastiček a krémů na lékařský předpis jsem na sebe naplácala. V jakém stavu jsem odcházela od paní „kosmetičky“, která na mě použila snad vše ze svého arzenálu chemických přípravků. Vše to mělo krátkodobý účinek a po něm přišlo daleko razantnější zhoršení. Až s odstupem času chápu, že jsem svou pleť hrozně trápila a neúspěšnou léčbou se zhoršovala i má psychika. Někdy jsem nechtěla ani vyjít mezi lidi, když můj obličej byl jeden zarudlý pupínek vedle druhého.
Pleť jako zrcadlo zdravého těla
Zdravé tělo si hydrataci dovede daleko lépe udržet. Proto je tak důležité se na problémy, které se týkají pleti, dívat v širším kontextu. Nestačí se zaměřit jen na čištění a péči o obličej samotný, důležitá je komplexní péče, zdravá strava a dostatek pohybu. Své tělo hydratujeme zevnitř díky správnému pitnému režimu, pleti dopřejeme masáže a kvalitní přírodní kosmetiku, která ji nijak nezatěžuje.
Co se týká stravy, tak jsem nikdy nejedla úplně nezdravě a špatně. Jen jsem zjistila, že mému tělu nedělá dobře cukr a mléčné výrobky. Cesta k tomuto zjištění byla opravdu dlouhá, protože ač jsem své problémy řešila i u dermatoložky, tak mi nikdo nikdy neřekl, že mám zkusit vysadit některé potraviny nebo zkusit pozorovat, jak na ně moje pleť reaguje. Až poté, co se mi na obličeji udělal atopický ekzém, tak jsem začala o těchto problémech více číst a zjistila sama, co mi nedělá dobře. Vždy se totiž řešil až problém, který vznik a ne jeho důvody.
Oleje pro problematickou pleť
Paradoxně jsem na svou snadno se mastící pleť začala používat oleje. Jako první jsem si pořídila hroznový a moringový olej. Tyto oleje jsou vhodné i pro mastnou pleť, protože neucpávají póry a přitom dodávají pokožce hydrataci a výživu. Pokud zmíním účinky hroznového oleje, tak jde o olej obsahující vysoký podíl vitamínu E, vitamíny skupiny B a minerály jako fosfor, draslík, vápník a magnézium.
Vyznačuje se také tím, že se rychle vstřebává a je prospěšný pro mastnou a smíšenou pleť, kterou pomáhá udržovat v dobrém stavu. Použít se dá jako i mnoho jiných olejů i pro péči o vlasy. Dalším olejem je za studena lisovaný olejíček z opadavého stromu původem z Indie. Tento je někdy označován také jako „Elixír života“.
Moringový olej má v kosmetice vynikající výsledky, je ideální pro vysušenou a aknózní pleť, napomáhá ke zmírnění pigmentových skvrn, jde o osvědčený prostředek proti vráskám na obličeji, na krku a okolo očí. Tento olej obnovuje vitalitu a pevnost pleti, používá se na akné a různé pigmentace tváře. Oleje všeobecně se nanáší po jejich zahřátí v dlaních na navlhčenou pleť, aby v ní udrželi hydrataci a nezpůsobili další vysušení kůže.
Jako roli hraje strava?
Podle aktuálních doporučení a s ohledem na výzkumy, které proběhly, se doporučuje, aby naše strava byla pestrá a složená z jednoduchých, skutečných potravin. Ukazuje se, že průmyslově upravené potraviny plné cukru, soli, konzervantů a jiných přidaných látek, nejsou pro naše tělo prospěšné. Může se ale stát, že i přesto, že tento trend dodržujete, objeví se problémy. Může to být například nesnášenlivost mléčných výrobků, které mohou ve výsledku zhoršovat i stav naší pleti.
Tyto důsledky konzumace určitých potravin si asi nejlépe zjistíte sami na sobě. Pokud zkusíte vypustit jednu danou potravinu kompletně ze svého jídelníčku na dobu tří týdnů a následně pak vyzkoušet, jak se její opětovné zařazení promítne ve vašem obličeji. Je to dlouhá cesta, ale spousta lidí zjistí, že jim nedělají dobře například ořechy, rajčata, lepek, mléko nebo jiné potraviny.
S tímto zjištěním pak musíme dále pracovat, snažit se posílat náš mikrobiom a vynechat potraviny, se kterými si naše tělo neumí dobře poradit. Důležité zůstává to, abychom poslouchali své tělo a pomáhali mu, aby dobře prospívalo. Pak bude i naše psychika v pořádku a každý další problém se nám bude řešit mnohem lépe.