Tři měsíce v jináči


Jsem těhotná. Jednoduchá věta, která změní život vám i vašemu okolí. Téměř každá žena ji v životě vysloví. Některé ji trénují dlouho dopředu, jiné překvapí. Ale pro všechny je jedno společné – radostná novina přináší nový život, na který je třeba se připravit. Kdy tuto zprávu ostatním prozradit?

Odborníci i laici se shodují, neunáhlujte se. Dva proužky na gravid-testu ještě neznamenají vozit dítě v kočárku. K tomu vede ještě dlouhá cesta. Na té vás v poklidu provede on-line portál Modrý koník, který shromažďuje veškeré informace o těhotenství, porodu a mateřství. Podle oslovených odborníků je nejlepší čas na sdělení, že je žena v jiném stavu, stanoven na 12. týden těhotenství.

Začíná to být vidět

Kalendářně vzato, jde o konec třetího měsíce, kdy je zažehnáno největší riziko, že se plod v děloze neudrží, nebude se vyvíjet nebo bude postižen nějakou vážnou genetickou vadou. Ve 12. týdnu se již hladina hormonů stabilizovala a tělo matky si na nový stav začíná zvykat. Za těhulkou by měly být nejhorší nevolnosti a začínají se zvětšovat prsa, boky i stehna. Uvnitř těla matky už citelně roste děloha a funkci žlutého tělíska přebrala placenta.

Zajímavé je vědět, jak se ve 12. týdnu daří miminku v bříšku. Dítě je velké zhruba 5,5 cm a váží 15 gramů. Tvarem připomíná meruňku. Právě ve 12. týdnu těhotenství se většinou provádí prvotrimestrální screening, který dokáže odhalit až 90 % vrozených vývojových vad. To je důležité pro případné rozhodnutí ženy, zda v těhotenství pokračovat nebo ho ukončit. Pokud si lékař není jistý, může budoucí mamince doporučit odborné vyšetření, jako je například odběr choriových klků a časná aminocentéza.

Tři měsíce v jináči
Tři měsíce v jináči

Modrý koník má i vlastní bazárek

Portál Modrý koník je ideálním průvodcem nastávající maminky při všedních nejasnostech či těžkostech, které s sebou jiný stav přináší. Maminka se může inspirovat příběhy ostatních matek, které mezi sebou zkušenosti sdílí nebo se mohou diskrétně anonymně zeptat odborníků. Maminky si této možnosti cení, protože ne vždy mají možnosti a čas citlivé intimnosti řešit se svými gynekology.

Inspirace:  Vyrážíte s dětmi k vodě? Co přibalit do tašky kromě opalovacího krému?

 

Portál Modrý koník přináší veškeré informace o těhotenství rozděleny do trimestrů podle těhotenských týdnů. Dále je v provozu diskusní fórum, kde si maminky vzájemně radí a vyměňují vlastní zkušenosti. Velmi oblíbený je rovněž on-line bazárek, kde je možné výhodně nakoupit i prodat dětské věci a oblečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *