Když vaše děti odmítají pečovat o své zoubky, zkuste hry a knížky, které je zaujmou

U menších dětí bývá často problém s tím, že pro je pro ně čistění zoubků dost nezábavná povinnost a tím pádem ho někdy sabotují a nechtějí si zuby vyčistit. Problémy, které tím můžeme odstartovat, si dokážeme představit všichni. Proto je dobré děti motivovat, pojmout čištění jako hru a ne nutný stereotyp, kterému se raději vyhnou.

Dětské knížky o zoubcích

Těm nejmenším můžeme pořídit veselé leporelo „Proč si čistit zuby?“. Je krásně a vesele zpracované, plné barevných obrázků a odklápěcích okének, pod kterými najde zvídavé dítko odpovědi na své otázky. Leporelo je tak akorát velké a snadno uchopitelné malými dětskými ručkami. Knížka „Velké čištění zubů v ZOO“  je příběhem zvířátek, která se rozhodla, že si přestanou čistit zuby, a tak se kolem zoo šíří nepěkný puch. Situaci vyřeší ježek Ignác, který se s pastou na zádech a odvahou v srdci vydává za dobrodružstvím. Příběh děti nadchne a skvěle ho doplní krásné ilustrace.

Tip pro čtenáře: IVF znamená In Vitro Fertilizace, což je metoda léčby neplodnosti. Jedná se o proces, kdy je vajíčko oplodněno spermií mimo tělo ženy, obvykle v laboratoři. Následně je oplodněné vajíčko (nyní zvané embryo) vráceno zpět do dělohy ženy, kde se může implantovat a vyvíjet se jako normální těhotenství. Tato technika se používá, když jsou přítomny jiné metody léčby neplodnosti neúspěšné, nebo v některých specifických situacích, jako je například neplodnost způsobená uzavřenými nebo poškozenými vejcovody.

Zajímavou knihou pro malé zvědavce je „Příběh veselých zoubků“. Díky této knize se děti dozví, jak se správně starat o chrup, čeho se při péči o zuby vyvarovat, proč chodit na pravidelné prohlídky k zubaři a zda opravdu existuje zoubková víla. Pro všechny milovníky postavičky prasátko Peppa je určena kniha „Zoubková víla“. Příběh prasátka Peppiny, které vypadl první mléčný zoubek a čeká, zda si pro něj přijde zoubková víla, děti určitě zaujme. Uvnitř knížky je i obálka a dopis pro zoubkovou vílu, který si s dětmi můžete podle návodu připravit.

Inspirace:  Psychické problémy u dětí a mládeže: Nenechávejte je bez pomoci!

Posledním typem je kniha s příběhem víly Zuběnky, která musí vymyslet plán na děti, které jedí příliš mnoho sladkostí a mají proto plno kazů. Jako malý dáreček najdou v knížce děti kapsičku, do které si mohou vypadlé první zoubky schovávat.

Girl Tooth Brushing Teeth - jennyfriedrichs / Pixabay
jennyfriedrichs / Pixabay

Hry s tématem péče o zoubky

Mají vaše děti rády hru s plastelínou? Pak zkuste pořídit kreativní sadu „Zubař“. Pomocí této sady si dítě vymodeluje nové zoubky nebo vyvrtá kaz pomocí elektrické zubní vrtačky. Vysvětlovat a naučit se dá i správné čištění zubů nebo je možné vymodelovat rovnátka. Balení obsahuje hlavu doktora Filla, 5 kelímků modelovací hmoty, vrtačku a 5 zubařských nástrojů. Doma zvládnete připravit obrázek zoubku, který dáte do folie a stíratelným fixem na něho nakreslíte kaz.

Dětem vyrobte zubní kartáček ze špachtle a kousku houbičky na nádobí nebo použijte starý kartáček na zuby. Při hře zkuste vysvětlit, že zoubek nechce být špinavý a jak je důležité ho kazu zbavit. Pro zdůraznění toho, jak důležité je čištění mezizubních prostor, je dobrá zase tato aktivita. Do mezer tvořítka na led dejte plastelínu a řekněte dítěti, že tyto prostory kartáček nezvládl vyčistit a je potřeba prostory dočistit. K tomu mohou děti použít kartáček na brčka nebo chlupatý drátek, který se běžně používá k tvoření. Uvidíte, jak se budou snažit zoubky správně vyčistit. Při večerním zubní hygieně jim tuto aktivitu připomeňte.

Kartáčky, pasty

Pomoct s čištěním můžeme i zvolením vhodné zubní pasty a kartáčku s motivem oblíbené postavičky. Většina výrobců se snaží zaujmout, ale je důležité zvolit pastu i kartáček odpovídající věku dítěte. Zpočátku můžete čistit úplně bez pasty, gázu či prsťáček stačí navlhčit jen vodou. Později je vhodné, aby pastu vždy nanášela dospělá osoba.

Inspirace:  Nedostatek vitamínů B12 může být nebezpečný. Jak ho snadno a rychle doplníte?

Dítěti, které ještě neumí vyplachovat ústa (většinou do 3 let), štětinky kartáčku jenom úplně lehce potřísníme. Starším dětem dáme pasty trochu více, maximálně však množství o velikosti malého hrášku. Děti totiž většinu pasty spolykají. Proto také dětské zubní pasty obsahují méně fluoridů než pasty pro dospěl.

Brushing Teeth Tooth Zahnarztpraxis - jennyfriedrichs / Pixabay
jennyfriedrichs / Pixabay

Volba pasty je velmi důležitá právě díky obsahu fluoridů, které hrají nezastupitelnou roli v prevenci zubního kazu. Přesto ale větší roli hraje mechanické čištění a s ním spojená volba kartáčku. Pořiďte takový dětský zubní kartáček, který má co nejmenší hlavičku, rovně zastřižené, co nejhustší a hlavně jemné měkké štětinky. Zoubky pak čistěte krouživým pohybem a nezapomínejte ani na mezizubní prostory.

Doporučené je dětem zoubky vždy dočistit. Nejprve tedy nechte děti samotné, ať si zkusí práci s kartáčkem a pak zoubky důkladně dočistěte sami. Uvědomte si také to, že děti se nás ve všem snaží napodobit, proto je nutné, ať vidí, jak pravidelně o své zuby pečujete.

Vyzkoušejte hrací kolotoč nad postýlku a rozvíjejte dětskou motoriku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *