Jak vybrat to správné dětské kolo vhodné pro vaše dítě

Děti tak rychle rostou a existuje tolik různých typů a velikostí kol. Jak mezi nimi najít to, které bude pro vaše dítě nejvhodnější? Poradíme vám, podle čeho vybírat.

1. Řiďte se věkem a výškou dítěte

Nejdřív ze všeho musíte určit správnou velikost dětského kola. To určíte podle věku a výšky. Dětská kola se obvykle dělí podle průměru kol, které se uvádí v palcích:

  • 12 palců: Vhodné pro děti od 2 do 3 let, výška 85–100 cm.
  • 16 palců: Vhodné pro děti od 3 do 5 let, výška 100–115 cm.
  • 20 palců: Vhodné pro děti od 6 do 9 let, výška 115–130 cm.
  • 24 palců: Vhodné pro děti od 9 do 12 let, výška 130–140 cm.
  • 26 palců: Vhodné pro děti od 12 let s výškou od 140 cm.

2. Typ kola

Když už víte, jakou velikost potřebujete, můžete si vybrat konkrétní typ dětského kola. Od odrážedel pro nejmenší děti, které se teprve učí udržovat rovnováhu, kterou na kole budou potřebovat, nebo už rovnou sáhnete po klasickém kole, ale vybaveným přídavnými kolečky pro děti, které sedí na kole poprvé. Starším dětem můžete pořídit horské nebo silniční kolo. Výběr záleží na tom, zda budou děti víc jezdit po silnicích nebo spíš budou jezdit na výlety do přírody a po nerovných terénech.

3. Bezpečnostní doplňky

Bez helmy na kolo nelez! To by měla být mantra všech dětí i jejich rodičů. Chceme, aby byly děti při jízdě v co největším bezpečí. Zvlášť u dětí se občasnému pádu zkrátka nevyhnete a je dobré myslet na bezpečnost i v případě kola. To by mělo být vybavené kvalitními brzdami a ochrannými prvky jako jsou chrániče řetězu, které brání zachycení oděvu při jízdě.

Inspirace:  České dřevěné hračky podporují dětskou představivost

4. Kvalita a cena

Ne vždy platí, že nejdražší je to nejlepší. Důležité je, aby mělo kolo kvalitní konstrukci a dobré hodnocení. Nemusíte zbytečně připlácet za značku. Chcete dětské kolo, které bude odolné, lehké a snadno ovladatelné.

5. Vhodné doplňky

Už jsme si řekli, že na kole by nám nikdy neměla chybět helma, ale je i další užitečné vybavení, které na kole oceníte. Dejte pozor, aby kolo mělo přední i zadní světlo, blatníky, a stojan. Na řídítka můžete umístit zvonek a pro přepravu hraček nebo drobné svačinky se bude dětem hodit košík nebo taška na kolo. Kolo, stejně jako děti, vybavte reflexními prvky, díky kterým budou na cestách lépe vidět.

Vybrat správnou velikost dětského kola je důležité nejen k pohodlné jízdě, ale také k tomu, aby si děti mohly vytvořit kladný vztah k jízdě na něm a celkově k cyklistice a pohybu. Správné kolo dokáže zprostředkovat dětem hodiny zábavy a pořádné dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *