Poznat kvalitní olivový olej nemusí být snadné
Obsah článku
Mnozí z nás se pokládají za odborníky na olivový olej, jen protože si pamatujeme, že by na lahvi mělo být napsáno Extra virgine olive oil. Zklamu vás, tohle rozhodně nestačí.
Znáte znaky kvality u olivových olejů?
To, že byl olivový olej listován mechanicky za studena, nemusí stačit. Problematická je často acidita oleje, tedy jeho kyselost. Ta se u nekvalitních levných olejů pohybuje od 0,8 do 2 %, přičemž kvalitní olivový olej by měl mít aciditu pouhé 0,2 %.
Problematický u levných olivových olejů bývá jejich nejasný původ. Nejde jen o to, že nedokážete dohledat, kde a kdo olivy pro olej vypěstoval. Oleje označeny jako směs olivových olejů z EU jsou typickým příkladem produktů, kde není stálá kvalita, a i když kupujte stejnou značku, její jakost se mění s každou šarží oleje, někdy i častěji.
Olivový olej poškodí i nevhodné balení. Dobrý olivový olej nepatří do světlé lahve, a už vůbec ne do plastu. Vhodná je tmavá lahev nebo kvalitní plechová nádoba. Důležitá je samozřejmě nejen lahev, ve které jde olivový olej na pulty, ale i jak byl do té doby uschován.
Nevěřte kvalitě levných olivových olejů
Cena dobrého oleje začíná na 10 € za 500 ml, ty nejlepší pak stojí dvakrát až třikrát více. Určitě je dobré sáhnout po prémiových olivových olejích, jaké nabízí e-shop www.olivum.cz. Tento termín nedefinuje žádný zákonný předpis, přesto jde o to nejlepší, co lze mezi oleji koupit.
Víte, že: Flos Olei vybírá 500 nejlepších olivových olejů? Je to podobné jako známý Michelinský průvodce, který hodnotí a vybírá nejlepší restaurace.
Co musí ještě nabídnout olivový olej nejvyšší kvality?
Ty nejlepší olivové oleje se lisují z oliv sklízených v měsíci říjnu. Sklizeň trvá zhruba 14 dnů, ale olej je nutné z oliv vylisovat do 24 hodin. Dnes je sice z neznámých důvodů hitem nefiltrovaný olej, to je ale podle specialistů pouze divná a neodůvodněná móda. Naopak, prémiový olivový olej musí být správně přefiltrován. Nefiltrovaný olej totiž již po dvou měsících degraduje, mění chuť a není vůbec vhodný pro teplou kuchyni. Ideální je vybírat si olivové oleje s vysokým obsahem polyfenolů. Ty jsou totiž nejzdravější. Obvykle ale o obsahu polyfenolů informace na etiketách chybí. Najdete je však na produktech Acanto Botanikal. Polyfenoly dávají olivovým olejům pikantní chuť, ale především příznivě ovlivňují naše zdraví.
Věděli jste, že olivový olej se ochutnává podobně jako víno?
Skleničku zahřejte v ruce, olej v ní krouživým pohybem roztočte a degustujte převalováním v ústech u předních zubů. Až pak nechte olej sklouznout do krku. U prémiových olejů necítíte klasickou mastnotu, ale příjemnou krémovou konzistenci s různými příchutěmi. Ucítíte chuť jablek, banánů, bylinek či artyčoku.
Specialitou jsou olivové oleje pro děti
Naučit děti konzumovat olivový olej je velice užitečné. Přitom děti příliš k chuti oliv neinklinují. I proto nabízí olivový olej pro děti i další benefity. Ať již jde o krásný obal s dětskými ilustracemi, tak zajímavé ovocné chutě. Pro děti se tyto oleje hodí jako zpestření svačiny, například místo másla, či k dochucení jídla několika kapkami oleje.
Olivový olej jako dárek
Prémiové olivové oleje se hodí jako dárky ke každé příležitosti. Sáhnout lze po extra kvalitních značkách, po vynikajících olejích v designových obalech, ale též po různých zajímavostech. Takovou jsou například olivové perly Full Moon. Jde o perly z panenského olivového oleje, které doslova explodují v ústech. Jsou zajímavostí na maso, ryby, sýry, do salátů, ale též k dozdobení různých chuťovek, a dokonce čokoládových dezertů. Perly se balí do želatiny a odolají teplotě až 100 °C. Mají extra nízkou aciditu, méně než 0,1 %.
Milujete vše olivové? Krásným dárkem jsou též šperky z olivového dřeva. Šperky značky Celeste se vyrábí z až 100 let starých olivovníků. Jde o ručně vyráběné umělecké šperky s viditelnou kresbou typickou pro olivovníky. Kombinují se s přírodními barvami, do kterých je tónovaná epoxidová pryskyřice. I ty koupíte v e-shopu Olivum.cz.