Výběr jídelní židle pro vaše dítě? Záleží jen na Vás, co vše od ní očekáváte

Ve chvílích, kdy se připravujete na příchod miminka a pořizujete výbavu, není nákup jídelní židličky úplnou prioritou. Jenže než se stačíte rozkoukat a sžít se s malým přírůstkem, kterého jste si přinesli z porodnice, přijde období prvních příkrmů. Toto období je u plně kojených dětí někdy kolem ukončeného 6. měsíce věku dítěte. Doporučeno je začít zeleninovými příkrmy z jednoho druhu zeleniny, aby se předešlo případné alergické reakci.

Mezi doporučenou zeleninu na ochutnávku je zmiňována zejména mrkev, brambora, brokolice, cuketa, okurka, dýně či červená řepa. V této chvíli začínáme hledat nejlepší možnost, jak vaše dítě pohodlně usadit a zároveň toto místo pak lehce a rychle uklidit od jídla, které se nepodařilo umístit do pusinky dítěte. Rodič i dítě zažívají úplně novou zkušenost, proto je dobré, aby se všichni cítili pohodlně a nácvik krmení na lžičku byl co možná nejpříjemnější záležitostí.

Jídlo jako rodinný rituál

To, že dítě má možnost sedět s námi u stolu a sledovat, co se děje a jak jí ostatní členové rodiny, je pro jeho vývoj velmi důležité. Děti napodobují naše chování a zvyky. Velmi často slyšíte od maminek, že dítě se dožaduje jídla ve chvílích, kdy někdo z členů rodiny takzvaně „pohne pusou“. Právě díky tomu, že ho usadíte mezi sebe ke stolu, mu dáte tu jedinečnou možnost se učit a integrovat se do rodinných stravovacích návyků.

Polohovací židličky

Pro pohodlí těch nejmenších jsou vhodné multifunkční židličky, které jde i snadno složit a zaberou tak minimum místa. Židličky je možné polohovat do několika různých pozic, takže jsou vhodné i pro ještě nesedící děti, jsou opatřeny měkkým polstrováním, které zajistí optimální polohu a pohodlí dítěte. Vybírat je vhodné polstrování opatřené omyvatelným nebo snímatelným pratelným potahem.

Inspirace:  Schovejte si spaní šikovně do sklápěcích postelí

Věřte, že než se dítě naučí jíst, tak za tento detail budete vděční. Některé židličky lze díky polohování využít hned od narození miminka jako relaxační lehátko a když je židle opatřena i kolečky, lze s ní krásně manipulovat v rámci celé domácnosti. Většinou se také setkáte s tím, že židle má odnímatelný tácek, který menší dítě plně využije při krmení a jakmile povyroste, tak tácek sundáte a židli přisunete k jídelnímu stolu. Pro větší bezpečnost jsou důležité i bodové pásy, které zabrání dítěti sklouznout nebo vylézt ze židle.

Rostoucí židle

Rostoucí jídelní židle jsou vyráběny buď z masivního dřeva, nebo můžete volit i plastové. Zde je už nutné, aby dítě samo sedělo, protože jde v podstatě o dřevěnou nebo plastovou židli, která je výškově nastavitelná a přizpůsobí se růstu dítěte. Není ale možné polohování a tím pádem i opora dítěte, které samo nesedí. Vybíráte ji asi ve chvíli, kdy jste k prvnímu krmení využívali například různá lehátka a nyní zvažujete, jak dítko usadit přímo ke stolu. Stabilní rostoucí židle z tvrdého bukového dřeva roste s vašim dítkem a lze ji využívat několik let. Jednoduše jde optimálně nastavit nejen výšku, hloubku sedadla, ale i výšku zádové opěrky.  Rostoucí židle jsou vhodné již pro děti samostatně sedící od cca 1,5 let až po teenagery. Nosnost židle bývá až 100kg.

Dřevěná rozkládací klasika

Ze svého dětství možná známe klasickou dřevěnou rozkládací jídelní židli. Její koupí určitě neprohloupíte, protože je léty prověřená a stále velmi oblíbená. Bývá vyrobena z bukového dřeva. Židlička je určena pro děti od 6 měsíců, které již umí sami sedět a je vybavena 3-bodovými bezpečnostními pásy. Snadno ji rozložíte na židličku se stolkem. Využití najdete několik.

Inspirace:  Vyrážíte s dětmi k vodě? Co přibalit do tašky kromě opalovacího krému?

V době jídla do ní usadíte dítě a využijete ji jako jídelní židličku, pak jen snadno rozložíte a děti si na stolku mohou kreslit a hrát. Židlička je opatřena čalouněným omyvatelným sedákem a opěrkou, což určitě oceníte. Hlavní ovšem zůstává to, abyste si společné stolování a jídlo všichni užili.

Child Girl Hat Summer Sunshine  - Pezibear / Pixabay
Pezibear / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *