Na jakém principu funguje ketodieta a co byste o ní měli vědět?

Rádi byste vsadili na přirozenou a zdravou redukci hmotnosti bez jo-jo efektu, ale nejste si jistí, jak na to? Pak si vezměte na pomoc dietu, kterou původně vyvinuli lékaři pro velmi obézní pacienty. Je opravdu jednoduchá – stačí donutit tělo, aby spalovalo svoje vlastní tuky.

Ketodieta vám dodá dostatek živin, ale zároveň téměř žádnou energii. Její hlavní složky jsou totiž bílkoviny a tuky – cukry alias sacharidy oproti tomu neobsahuje skoro žádné.

Spalte přebytečné tuky přirozeným způsobem

Celá myšlenka je velmi jednoduchá. Pokud nedodáte tělu žádné cukry, bude si muset poradit jinak. A to tak, že vezme usazené tuky napříč celým organismem a začne je štěpit na energeticky vydatné látky – ketony. Ty poslouží našemu organismu jako energie.

Ovšem sestavit ketonovou dietu není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Musíte totiž z jídelníčku vyloučit všechny potraviny, které obsahují sacharidy. To nejsou jen oblíbené sladkosti nebo sladké limonády. Jde například také o všechny obiloviny – pšenici, rýži atd. Vyřazena musí být také veškerá škrobovitá a sladká zelenina (brambory, mrkve apod.), a také ovoce. To bez výjimky.

Na jakém principu funguje ketodieta a co byste o ní měli vědět?
Na jakém principu funguje ketodieta a co byste o ní měli vědět?

Sestavit takový jídelníček je z běžných potravin skoro nemožné. Leckdy si musíte pomoci například proteinovými nápoji nebo jinými šikovnými pomocníky.

Měli byste vědět: Na našem trhu existují i celé již hotové diety, díky nimž si jednoduše připravíte jídlo ze zdravých polotovarů. Mohou být opravdu pestré, zahrnují v sobě polévky, hlavní jídla, a dokonce i dezerty. Ani ty nejsložitější pokrmy vás v kuchyni nezdrží déle než 10 minut. Obvykle se však vejdete do pěti.

Inspirace:  Přírodní zdroj energie a pohody od Kratom Bird

Dieta plná masa, vajíček a smetany

To však neznamená, že byste si nemohli dopřát něco, co vám chutná. Co takhle nádherně propečený steak se zelenými fazolkami? Nebo krémová sýrová polévka se smetanou nebo lahodný dezert z tvarohu a vanilkového proteinu? Cukr je sice zapovězen, umělá sladidla však ne. Dietu si tedy můžete „osladit“ jak je vám libo.

Hubnout budete rovnoměrně a zdravě – přibližně jeden kilogram za týden. A bez jo-jo efektu. Při ketodietě sice spalujete tuky, ale zároveň přijímáte dost bílkovin na to, abyste ochránili svou svalovou tkáň.

Eggs Breakfast Omelette Egg Salad - ulianapinto / Pixabay
ulianapinto / Pixabay

Jak to funguje? Hříšky jsou zapovězeny

Jakmile jednou svůj organismus dostanete do ketózy, musíte ho v tomto stavu i udržovat. Je to snadné, jakmile mu poskytnete, byť i jen minimální množství sacharidů, přeorientuje se opět na tento běžný zdroj energie a bude mu trvat další 2-3 dny, než se opět pustí do spalování tuků.

Chce to tedy opravdu pevnou vůli. Nesmíte uždibovat svačiny pro děti, ani si tu a tam dopřát kousek ovoce. Odměnou za to všechno vám však bude postava, o které jste vždycky snili. A co víc – získaná zdravým způsobem bez jo-jo efektu. A to určitě za trochu tohoto odříkání stojí.

Pro koho se ketonová dieta nehodí?

Bohužel nejde o univerzálně platný recept na štíhlost. Pokud trpíte cukrovkou nebo onemocněním ledvin či jater, pak se o ketodietu ani nepokoušejte. Ovšem ani zdravý organismus nemá vyhráno. Zvláště v prvních dnech se o vás může pokoušet tzv. ketochřipka. Budete se cítit unavení, slabí a bez energie. Někdy se mohou dostavit i bolesti svalů a kloubů. Vše ale naštěstí souvisí jen s novým stylem stravování a velmi brzy všechny příznaky odezní.

Někdy se v tomto období přidává i migréna. Opět však platí, že většinou stačí vydržet úvodní fázi, a později už žádné problémy nebudou. Naopak. Mnoho milovníků ketodiet si pochvaluje, jak byli během držení nízkosacharidového jídelníčku plní energie a nápadů, a leckdy se přemluvili třeba i k jindy tak nenáviděnému cvičení.

Inspirace:  Bachovy květové esence – jak vám mohou pomoci?
Cookies Vegan Cookies Oats Grains - xivic / Pixabay
xivic / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *