Na jakém principu funguje ketodieta a co byste o ní měli vědět?
Obsah článku
Rádi byste vsadili na přirozenou a zdravou redukci hmotnosti bez jo-jo efektu, ale nejste si jistí, jak na to? Pak si vezměte na pomoc dietu, kterou původně vyvinuli lékaři pro velmi obézní pacienty. Je opravdu jednoduchá – stačí donutit tělo, aby spalovalo svoje vlastní tuky.
Ketodieta vám dodá dostatek živin, ale zároveň téměř žádnou energii. Její hlavní složky jsou totiž bílkoviny a tuky – cukry alias sacharidy oproti tomu neobsahuje skoro žádné.
Spalte přebytečné tuky přirozeným způsobem
Celá myšlenka je velmi jednoduchá. Pokud nedodáte tělu žádné cukry, bude si muset poradit jinak. A to tak, že vezme usazené tuky napříč celým organismem a začne je štěpit na energeticky vydatné látky – ketony. Ty poslouží našemu organismu jako energie.
Ovšem sestavit ketonovou dietu není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Musíte totiž z jídelníčku vyloučit všechny potraviny, které obsahují sacharidy. To nejsou jen oblíbené sladkosti nebo sladké limonády. Jde například také o všechny obiloviny – pšenici, rýži atd. Vyřazena musí být také veškerá škrobovitá a sladká zelenina (brambory, mrkve apod.), a také ovoce. To bez výjimky.
Sestavit takový jídelníček je z běžných potravin skoro nemožné. Leckdy si musíte pomoci například proteinovými nápoji nebo jinými šikovnými pomocníky.
Měli byste vědět: Na našem trhu existují i celé již hotové diety, díky nimž si jednoduše připravíte jídlo ze zdravých polotovarů. Mohou být opravdu pestré, zahrnují v sobě polévky, hlavní jídla, a dokonce i dezerty. Ani ty nejsložitější pokrmy vás v kuchyni nezdrží déle než 10 minut. Obvykle se však vejdete do pěti.
Dieta plná masa, vajíček a smetany
To však neznamená, že byste si nemohli dopřát něco, co vám chutná. Co takhle nádherně propečený steak se zelenými fazolkami? Nebo krémová sýrová polévka se smetanou nebo lahodný dezert z tvarohu a vanilkového proteinu? Cukr je sice zapovězen, umělá sladidla však ne. Dietu si tedy můžete „osladit“ jak je vám libo.
Hubnout budete rovnoměrně a zdravě – přibližně jeden kilogram za týden. A bez jo-jo efektu. Při ketodietě sice spalujete tuky, ale zároveň přijímáte dost bílkovin na to, abyste ochránili svou svalovou tkáň.
Jak to funguje? Hříšky jsou zapovězeny
Jakmile jednou svůj organismus dostanete do ketózy, musíte ho v tomto stavu i udržovat. Je to snadné, jakmile mu poskytnete, byť i jen minimální množství sacharidů, přeorientuje se opět na tento běžný zdroj energie a bude mu trvat další 2-3 dny, než se opět pustí do spalování tuků.
Chce to tedy opravdu pevnou vůli. Nesmíte uždibovat svačiny pro děti, ani si tu a tam dopřát kousek ovoce. Odměnou za to všechno vám však bude postava, o které jste vždycky snili. A co víc – získaná zdravým způsobem bez jo-jo efektu. A to určitě za trochu tohoto odříkání stojí.
Pro koho se ketonová dieta nehodí?
Bohužel nejde o univerzálně platný recept na štíhlost. Pokud trpíte cukrovkou nebo onemocněním ledvin či jater, pak se o ketodietu ani nepokoušejte. Ovšem ani zdravý organismus nemá vyhráno. Zvláště v prvních dnech se o vás může pokoušet tzv. ketochřipka. Budete se cítit unavení, slabí a bez energie. Někdy se mohou dostavit i bolesti svalů a kloubů. Vše ale naštěstí souvisí jen s novým stylem stravování a velmi brzy všechny příznaky odezní.
Někdy se v tomto období přidává i migréna. Opět však platí, že většinou stačí vydržet úvodní fázi, a později už žádné problémy nebudou. Naopak. Mnoho milovníků ketodiet si pochvaluje, jak byli během držení nízkosacharidového jídelníčku plní energie a nápadů, a leckdy se přemluvili třeba i k jindy tak nenáviděnému cvičení.