K moři letos nepojedeme, ale kde se ochladíme v tropických dnech?

Když se bavíme o koupání v letních měsících, spousta lidí má ráda koupaliště, jiní nedají dopustit na přírodní biotopy nebo rybníky, další preferují svůj vlastní bazén doma na zahradě. Pokud i vy jste zastánci koupání doma v soukromí a přemýšlíte o pořízení bazénu, tak možná v následujících řádcích najdete inspiraci.

Sada malý chemik

Při rozhodování mějte na paměti, že vybudováním bazénu práce nekončí. Není to jak přijít na koupaliště, vykoupat se v průzračné vodě a zase odejít. Vaší novou starostí bude to, aby voda zůstala čistá a ke koupání vhodná. S tím vám pomůže bazénová chemie. Tu nabízí velká spousta firem na trhu, takže si stačí jen vybrat.

Mezi základní výbavu patří testovací sada, která obsahuje identifikační proužky pro zjišťování celkového i volného chlóru, pH a celkové alkality. Od těchto výsledků se pak bude odvíjet to, co je do vody nutné přidat a jaký přípravek použít. Potřebovat tedy budete chlorové tablety na dezinfekci vody, přípravky na snižování nebo zvyšování hodnoty pH a přípravek zabraňující růstu řas ve vodě.

Summer Pool Water Sparkling  - Kathas_Fotos / Pixabay
Kathas_Fotos / Pixabay

Bezpečí především

Většinou o bazénu uvažujeme kvůli našim dětem. Chceme pro ně místo, kde se v létě vyřádí, zchladí a užijí si vodní radovánky. Bohužel je nutné zmínit, že bazén je jedno z nejnebezpečnějších míst právě pro děti.  To, že malé děti musí mít dohled během koupání, je jasné. Zabezpečit však musíme bazén hlavně kvůli tomu, aby nedošlo k pádu dětí během her na zahradě.

U zapuštěných bazénů je řešením zastřešení, pevné zakrytí nebo i bazénový alarm. Jde o elektronické bezpečnostní zařízení, které se umístí na okraj bazénu. Alarm pak hlídá pohyb vodní hladiny. Pokud se chcete koupat, nastavíte na alarmu režim koupání a ten veškerý pohyb ignoruje. Když ale bazén opouštíte, tak zapnete hlídání a v případě pádu dítěte do bazénu se spustí hlasitá signalizace.

Inspirace:  Dárek podle horoskopu má své výhody

U nadzemních bazénů je řešením pevná plachta natažená přes okraj a dobře zabezpečená. Plovoucí solární plachty nejsou pro tento účel vhodné, protože se do nich dítě může navíc ještě zamotat. Obezřetnost je zde opravdu na místě, protože záchranáři každé léto vyjíždí k mnoha případům, kdy se malé děti topí.

Pool Summer Greece Water  - Photos_kast / Pixabay
Photos_kast / Pixabay

Jakou variantu zvolíme?

Po zvážení všech těchto věcí se musíme rozhodnout buď pro výstavbu zapuštěného bazénu, nebo volit nadzemní bazén. Budování zapuštěného bazénu je složitější a ne úplně rychlé.  Alternativou letního osvěžení se v tomto případě mohou stát nadzemní bazény. Na trhu aktuálně najdeme nadzemní bazény s bytelnými konstrukcemi, plechovými dílci a pevnými foliemi v různých provedeních i velikostech. V případě, že chceme mít bazén na zahradě celý rok, volíme pevnější a bytelnější konstrukce. Přes zimu pak pomocí speciálních dezinfekčních přípravků vodu zazimujeme a ta v nich vydrží do další koupací sezóny. K dispozici jsou i skladné bazény, které budeme instalovat pouze na období teplých dnů. Sezónně užívané bazény se před nastávající zimou musí vypustit, vyčistit, složit a uklidit.

Jak jsme na tom s prostorem?

Jak velké místo jsme schopni a ochotní bazénu vyčlenit na naší zahradě, je další otázkou. Od toho se odvíjí to, jaký rozměr bazénu budeme vybírat. K bazénu je potřeba umístit ještě filtraci, schůdky a pro naše pohodlí i lehátka se slunečníkem. Hloubku vašeho nového bazénu zase budete volit podle jeho uživatelů. Pokud jimi budou zejména malé děti, můžete volit 80-90 cm hloubku, ve které si zaplave i dospělí. Hlubší bazén samozřejmě také není problém.

 A co filtrace?

Rozhodování nás pak čeká i při výběru bazénové filtrace, která je jedním z nejdůležitějších příslušenství jakéhokoliv bazénu. Její funkce spočívá v tom, že mechanicky nasává nečistoty prostředím filtru a zachycuje je v něm. Díky ní je pak v našem bazénu čistá voda. Pro bazény do 5 000 litrů je dostačující kartušová filtrace, pro výkonnější a účinnější čištění je vhodná písková filtrace.

Inspirace:  Dejte svému bydlení osobitý vzhled

Teď už jen, aby i počasí těmto letním radovánkám přálo a my jsme si našeho bazénu užili na maximum.

Pool Swimming Pool Water Blue  - jean52Photosstock / Pixabay
jean52Photosstock / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *