K moři letos nepojedeme, ale kde se ochladíme v tropických dnech?
Obsah článku
Když se bavíme o koupání v letních měsících, spousta lidí má ráda koupaliště, jiní nedají dopustit na přírodní biotopy nebo rybníky, další preferují svůj vlastní bazén doma na zahradě. Pokud i vy jste zastánci koupání doma v soukromí a přemýšlíte o pořízení bazénu, tak možná v následujících řádcích najdete inspiraci.
Sada malý chemik
Při rozhodování mějte na paměti, že vybudováním bazénu práce nekončí. Není to jak přijít na koupaliště, vykoupat se v průzračné vodě a zase odejít. Vaší novou starostí bude to, aby voda zůstala čistá a ke koupání vhodná. S tím vám pomůže bazénová chemie. Tu nabízí velká spousta firem na trhu, takže si stačí jen vybrat.
Mezi základní výbavu patří testovací sada, která obsahuje identifikační proužky pro zjišťování celkového i volného chlóru, pH a celkové alkality. Od těchto výsledků se pak bude odvíjet to, co je do vody nutné přidat a jaký přípravek použít. Potřebovat tedy budete chlorové tablety na dezinfekci vody, přípravky na snižování nebo zvyšování hodnoty pH a přípravek zabraňující růstu řas ve vodě.
Bezpečí především
Většinou o bazénu uvažujeme kvůli našim dětem. Chceme pro ně místo, kde se v létě vyřádí, zchladí a užijí si vodní radovánky. Bohužel je nutné zmínit, že bazén je jedno z nejnebezpečnějších míst právě pro děti. To, že malé děti musí mít dohled během koupání, je jasné. Zabezpečit však musíme bazén hlavně kvůli tomu, aby nedošlo k pádu dětí během her na zahradě.
U zapuštěných bazénů je řešením zastřešení, pevné zakrytí nebo i bazénový alarm. Jde o elektronické bezpečnostní zařízení, které se umístí na okraj bazénu. Alarm pak hlídá pohyb vodní hladiny. Pokud se chcete koupat, nastavíte na alarmu režim koupání a ten veškerý pohyb ignoruje. Když ale bazén opouštíte, tak zapnete hlídání a v případě pádu dítěte do bazénu se spustí hlasitá signalizace.
U nadzemních bazénů je řešením pevná plachta natažená přes okraj a dobře zabezpečená. Plovoucí solární plachty nejsou pro tento účel vhodné, protože se do nich dítě může navíc ještě zamotat. Obezřetnost je zde opravdu na místě, protože záchranáři každé léto vyjíždí k mnoha případům, kdy se malé děti topí.
Jakou variantu zvolíme?
Po zvážení všech těchto věcí se musíme rozhodnout buď pro výstavbu zapuštěného bazénu, nebo volit nadzemní bazén. Budování zapuštěného bazénu je složitější a ne úplně rychlé. Alternativou letního osvěžení se v tomto případě mohou stát nadzemní bazény. Na trhu aktuálně najdeme nadzemní bazény s bytelnými konstrukcemi, plechovými dílci a pevnými foliemi v různých provedeních i velikostech. V případě, že chceme mít bazén na zahradě celý rok, volíme pevnější a bytelnější konstrukce. Přes zimu pak pomocí speciálních dezinfekčních přípravků vodu zazimujeme a ta v nich vydrží do další koupací sezóny. K dispozici jsou i skladné bazény, které budeme instalovat pouze na období teplých dnů. Sezónně užívané bazény se před nastávající zimou musí vypustit, vyčistit, složit a uklidit.
Jak jsme na tom s prostorem?
Jak velké místo jsme schopni a ochotní bazénu vyčlenit na naší zahradě, je další otázkou. Od toho se odvíjí to, jaký rozměr bazénu budeme vybírat. K bazénu je potřeba umístit ještě filtraci, schůdky a pro naše pohodlí i lehátka se slunečníkem. Hloubku vašeho nového bazénu zase budete volit podle jeho uživatelů. Pokud jimi budou zejména malé děti, můžete volit 80-90 cm hloubku, ve které si zaplave i dospělí. Hlubší bazén samozřejmě také není problém.
A co filtrace?
Rozhodování nás pak čeká i při výběru bazénové filtrace, která je jedním z nejdůležitějších příslušenství jakéhokoliv bazénu. Její funkce spočívá v tom, že mechanicky nasává nečistoty prostředím filtru a zachycuje je v něm. Díky ní je pak v našem bazénu čistá voda. Pro bazény do 5 000 litrů je dostačující kartušová filtrace, pro výkonnější a účinnější čištění je vhodná písková filtrace.
Teď už jen, aby i počasí těmto letním radovánkám přálo a my jsme si našeho bazénu užili na maximum.