Připravit si rychlou večeři venku? Není problém, rozpalte gril

V létě trávíme venku daleko více času a užíváme si toho, že i večery jsou teplé a my si po celém dnu můžeme chvíli sednout a odpočinout si na čerstvém vzduchu. Když jsme venku, tak se nám moc nechce jít domů a připravovat u plotny večeři. Ideální je v tomto období rozpálit gril a něco dobrého si na něm připravit přímo venku.

Ať už jsme milovníci masa, sýrů nebo zeleniny, vždy se dá vymyslet nějaký pokrm, který je vhodné upravit na grilu.

Vybíráme gril pro dva i pro velkou rodinu

Při výběru grilu se rozhodujeme mezi těmi, ve kterých topíme dřevem nebo dřevěným uhlím, elektrickými a plynovými grily. Pak také záleží na tom, pro jak velkou skupinu lidí budeme jídlo připravovat a jak často chceme grilovat.

Skladné a snadno udržovatelné jsou stolní elektrické grily. Většinou jde o kontaktní gril s nepřilnavým povrchem, kdy je výhodou, když se dají žebrované desky z grilu vyjmout a umýt v myčce. Součástí bývá i odkapávací nádobka, do které odteče přebytečný tuk. Gril se dá nastavit do několika pozic a díky regulaci teploty si snadno nastavíme intenzitu grilování.

Pokud vyrážíme na dovolenou a víme, že budeme ubytovaní v chatkách či apartmánu s terasou, bereme gril sebou. Není pak nic jednoduššího než ho zapnout a můžete si ugrilovat steaky, zeleninu, opéct pečivo nebo bulky na hamburgery či zapéct tortilly. Jen je potřeba počítat s tím, že plocha není příliš veliká a občerstvení pro větší skupinu lidí by na něm trvalo hodně dlouho.

Meat Fire Roast Steak Grill - esau_1608 / Pixabay
esau_1608 / Pixabay

Topíme dřevem

Ke grilování zajisté patří vůně dřeva a ohně. Pokud nám to dispozice naší zahrady nebo terasy dovolují, tak gril na dřevěné uhlí je ideální volba. Opět jsou k dispozici malé přenosné grily, které snadno uskladníte a přemístíte. Koupit se dají ale i velké, bytelné grily spojené i s udírnou nebo příslušenstvím jako je litinový grilovací tál, který se výborně hodí například pro přípravu bramboráků, kynutých lívanců, palačinek, ale také pro grilování mořských plodů jako jsou krevety, chobotnice, ryby, vynikající je rovněž pro přípravu šťavnatých steaků.

Inspirace:  Tylžský sýr – Tilsiter

Výrobci nabízí i různá zahradní ohniště spojená s grilem a doplněná třeba grilovací otočnou jehlicí, na kterou můžete napíchnout naložené maso a pak ho okrajovat nebo ji použít na přípravu celého grilovaného kuřete.

Plynové grily

Pokud preferujete zdravější a šetrnější přípravu pokrmů, zvolíte spíše gril plynový. U těchto typů odpadá nutnost rozdělávání ohně. Grily bývají opatřeny například i bočními hořáky, na kterých můžete připravit omáčky ke steakům a pohodlně tak připravit celé jídlo na jednom místě. Vhodné jsou jak pro grilování, pečení, vaření nebo jen udržování teploty. Dokoupit se dá i různé příslušenství, záleží jen na tom, na co máte chuť a co si rádi připravujete. Zajímavá je třeba pec na pizzu, která se dá připevnit na všechny zmíněné typy grilů. Díky pečení přímo na kamenné desce a vysoké teplotě uvnitř docílíte správně propečeného a křupavého těsta. Pokud si tedy na pizze rádi pochutnáte, tak není o čem přemýšlet.

Sausage Barbecue Bratwurst Food - furbymama / Pixabay
furbymama / Pixabay

A co pak na gril?

Mezi klasiku patří klobásky, špekáčky a párky všeho druhu. Doménou mužů bývá příprava vyladěných hamburgerů. Ty můžeme zkusit zpestřit tím, že si předem upečeme vlastní křupavé bulky, uděláme karamelizovanou cibulku, ozvláštníme omáčku třeba uzenou paprikou anebo do placky mletého masa vložíme před grilováním bylinkové máslo, to se pak krásně rozteče a burger je extra šťavnatý.

Dětem moc chutná grilovaná sladká kukuřice, na kterou si pak jen dají kousek másla. Výborná je i sezónní zelenina. Ta chutná skvěle, když ji vložíte na speciální děrovanou pánev, ochutíte jen solí, bylinkami a dáte na oheň. Do směsi přidejte cukety, kterých je teď všude plno, rajčata, papriku, cibulku a zdravá večeře nebo příloha z grilu je na světě. Skvělé jsou na grilu i žampiony. Sehnat se dají i větší portobello žampiony, které naplníte směsí oblíbeného sýra, bylinkami, rajčaty a můžete na gril kápnout pár kapek olivového oleje.

Inspirace:  Nebojte se změn a naučte se vařit levně a udržitelně. Máme pro vás tipy, jak na to

Tipem na rychlou a chutnou večeři je hermelín, který dáte do alobalu, zakápnete olivovým olejem a přidáte špetku oblíbeného koření. Předtím je fajn rozžhavit gril a za pár minut si pochutnáváte. Jakmile nafouknutý hermelín vytáhnete z grilu, dejte k němu trošku brusinek a kousek křupavého chleba nebo bagetky. Nenáročné na počet ingrediencí jsou i ryby a mořské plody. Takové krevetky zakápnuté citronem a olivovým olejem nebo stejně připravený losos či pstruh duhový s čerstvě namletým pepřem jsou opravdovou lahůdkou. Stačí jen zvolit to, na co máte právě chuť a užít si teplých letních večerů u dobrého jídla.

Grill Grilled Chicken Chicken - hulkiokantabak / Pixabay
hulkiokantabak / Pixabay

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *