Přimějte pozvání na tradiční české Svatomartinské víno

České víno náleží k těm nejlepším vůbec, jen ta propagace poněkud vázla. Zdá se však, že situace se mění a české víno konečně proráží ve velkém do světa. Aktuálně se stává hitem tradiční české Svatomartinské víno. Víte, co je Svatomartinské víno?

Povídání o Svatomartinském víně

Svatomartinské víno je víno, které vinaři pouští do světa na svatého Martina, tedy 11. 11.. Toto víno se pilo již za císaře Josefa II., kdy byla některá vína ve sklepech uzmuta, aby se mohla ochutnat a porovnat kvalita úrody. Toto koštování mladého vína se časem proměnilo v tradici. Značku však vinaři na svatomartinské víno oficiálně získali až v roce 2005 (Vinařský fond ji udělil). V roce 2005 uvedlo na trh Svatomartinské víno 36 vinařství, která uvedla na trh na 125 000 lahví tohoto vína.

Glasses Drinks Flowers Refreshment - AMDUMA / Pixabay
AMDUMA / Pixabay

Víno si rychle získávalo nadšence a letos 11. 11. 2020 v 11 hodin bylo do prodeje dáno již 2,2 milionu lahví ze 122 vinařství, které nabízí na 380 různých vín. Svatomartinské víno musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínského červeného, moravského Muškátu, Modrého Portugalu, Svatovavřineckého vína (růžové i červené). Tato vína přitom musí pocházet z České republiky. Největšími specialisty jsou na toto víno Moravané. Aby víno mohlo být v daný den vypuštěno do oběhu, nejprve musí vzorky projít testem, degustací a hodnocením kvality.

Jak chutná toto víno?

Víno má světlejší barvu a obsahuje méně alkoholu, maximálně 12%. Chuťově je jemnější a ne tolik výrazná. Víno je více ovocné a svěží. Toto víno zraje pouhých několik týdnů. Vypít by se měla nejpozději do Velikonoc, protože pak už nemají svou příjemnou chuť a svěžest.

Inspirace:  Nemáte fantazii při přípravě svačinek pro děti? Máme pro vás pár tipů

Svatomartinské víno 2020

Letošní Svatomartinské víno bude obzvlášť výjimečné, protože díky pěknému létu, víno dosáhlo vysoké kvality.

  • Müller Thurgau – jemná chuť grepu a vůně broskve.
  • Veltlín – zahradní ovoce, které je zkombinováno s banánem a medem.
  • Muškát – pomeranče, tropické ovoce, mandarinky a trochu muškátu.
  • Svatovavřinecké víno – čerstvá povidla smíchaná se zralou višní a sušeným ovocem.
  • Modrý Portugal – chutná po hruškách, černých třešních a květinách.
  • Růžové vína – nádech bobulovin (maliny, jahody, ostružiny a jiné lesní ovoce).
Vineyard Field Grapes Wine Vines - guesthouse / Pixabay
guesthouse / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *