Vyzrajte na úklid na zahradě!
Obsah článku
Připravili jsme pro vás seznam nejběžnějších činnosti, na které byste neměli v rámci zahrady zapomenout. Zároveň vám poradíme, jak si úklid zahrady usnadníte.
Vyčistěte okapy
Před zimou vyčistěte okapy od napadaného listí a jiných nečistot. Pokud tak neučiníte, voda nebude mít kam odtékat a okap se ucpe. Zadržená voda se poté začne přelévat přes jeho okraj, stékat po zdi k zemi, a tím poškodí omítku. Jakýkoliv okap snadno vyčistíte pomocí čističe okapů nebo koštěte s otočnou násadou.
Shrabejte listí
Kromě okapu odstraňte listí i z trávy. Pod spadanými listy se totiž výborně daří mechu, kvůli kterému trávník nemůže dýchat a lehce zplesniví. Hrabání listí vám usnadní buď vějířovité hrábě nebo zahradní vysavač či fukar.
Vějířovité hrábě jsou tvořeny plochými ocelovými, případně drátěnými prsty. Tyto prsty mají kromě běžného shrabávání listí ještě jednu užitečnou funkci – skvěle provzdušní půdu a vyhrabou mech. Výborně tak zastanou vertikutátor a vy si ušetříte práci. Pořiďte si tyto hrábě v setu s celou řadou vyměnitelných hlavic.
A se zahradními foukači, fukary či vysavači listí už nemůže být odstraňování listí jednodušší. Tyto nástroje listí rovnou sbírají a rozmělňují do vaku. Vy ho nakonec pouze vysypete na kompost.
Nezapomeňte na trávník
Před vertikutací trávník posečte na výšku cca 3 až 4 cm. Vertikutátor svými noži trávník prořeže, a tím z něj odstraní mech a provzdušní půdu. Zvýší také propustnost vody a sníží množství plevele a riziko chorob trávy. Trávník pak bude lépe prospívat. Veškerý vyhrabaný materiál odstraňte a trávu přihnojte a zalijte.
Větve nadrťte
V případě, že máte na zahradě stromy, které pravidelně stříháte, bude se vám hodit drtič větví. Drtič vybírejte podle síly větví, které v něm hodláte zpracovávat. Výslednou drť využijete do kompostu nebo jako mulčovací materiál okolo stromků. A až vyschne, zatopíte s ní.0420
Založte kompost
Kompostováním organických zbytků z vaší zahrady nejen ušetříte místo v popelnici, ale získáte i kvalitní humus, který zužitkujete při jarním setí a výsadbě květin a zeleniny. Do kompostu házejte veškerý rozložitelný biologický materiál, do kterého patří například tráva, drny, zbytky ovoce, dřevitá drť nebo popel. Neukládejte na kompost velké množství biomasy najednou. Proto třeba trávu sekejte pravidelně, aby se na kompostu stačila rozkládat. Pokud nemáte místo na klasický plechový nebo betonový kompostér, zvolte si plastový bubnový. Pro ten najdete vhodné umístění i na terase či balkoně.
Kam se zahradním nářadím?
Rozhodně jej nenechte ležet tam, kde vám upadne od ruky. Nic nedokáže celé sady zahradního náčiní zničit tak jako déšť, rosa a sluníčko. Aby se vám zahradní nářadí nepovalovalo volně v zahradě, pořiďte si zahradní domek. Tam si všechno potřebné nářadí přehledně srovnáte a v momentě, kdy ho budete potřebovat, jako byste ho našli. Běžně seženete jak malé plastové a plechové zahradní domky, tak velké dřevěné sruby, do kterých s přehledem uskladníte i gril, sekačku na trávu a jízdní kola.