Zelená oáza u vašeho domu? Může to být louka i přesně střižený zelený koberec
Obsah článku
U každého domu většinou najdeme alespoň malý kousek trávníku. Je na každém z nás, jaký typ trávníku zvolí. Trend anglických trávníků pomalu upadá a v mnohých zahradách vidíme i trávníky luční, které nevyžadují tak časté sekání a jsou v dnešní době stále více oblíbené. Hodně se mluví o tom, že díky lučním trávníkům vytváříme ideální podmínky pro život rozmanitých organismů, žijí zde motýli, hmyz a brouci.
Louky se řadí mezi druhově nejbohatší živá společenstva v rámci celé Evropy. Z lučních květin na tomto typu trávníku roste například kopretina bílá, mateřídouška, sedmikráska obecná, řebříček obecný, několik druhů jetelů a další luční květiny, které poskytují potravu také tolik důležitým včelkám.
Louka u vašeho domu
Pokud vás představa pestrobarevné rozkvetlé louky vedle vašeho domu zaujala, můžete si tento luční trávník zkusit založit. Možností je více. Nejprve musíte pozemek důkladně zrýt, následně uhrabat a potom byste z něj měli vybrat všechny zbytky rostlin. Na takto připravené půdě můžete začít zakládat louku. Zkuste si sbírat semínka oblíbených květin, bylinek a trav nebo rozhoďte po předem připraveném terénu seno usušené v blízkém okolí pozemku, na kterém svou louku zakládáte. Toto jsou zcela přírodní a přirozené možnosti. Použít ale samozřejmě můžete i předem připravené luční směsi, které koupíte ve specializovaných obchodech. Směs je tvořena z větší části květinami a bylinami, zbylých cca 20% doplní traviny.
Součástí těchto směsí jsou přitom i jedlé rostliny, byliny a koření. To nejmenší desetigramové balení je určeno k osetí zhruba pěti metrů čtverečních. Trávník vám začne pomalu růst a sekání vás čeká maximálně třikrát do roka. Narazit ale můžeme na problém, pokud máme doma alergiky. Množství pylů je zde větší a mohlo by působit potíže. Naproti trávníkům anglického typu se zde ale vyskytuje daleko méně alergenních roztočů a plísní.
Typický anglický trávník
Druhou variantou je trávník anglický, který je více rozšířený a vidíme ho v okolí domů velmi často. Stejně tak častěji zde uslyšíme zvuk sekačky, která udržuje trávník v ideální délce. Nezbytné je také zalévání. Čím ale musíme začít je výběr správné travní směsi. Nejrychleji bychom mohli dosáhnout hustého a krásného trávníku, pokud vysejeme kvalitní kostřavovou směs. Nespoléhala bych úplně na levné směsi z hobbymarketů, ale to záleží na každém z nás.
Pokud ale vybereme opravu kvalitní směs, nebude nás pěstování reprezentativního trávníků stát tolik peněz a energie. Kostřavy jsou suchomilné, takže dokáží dobře prosperovat i bez pravidelné závlahy. Dobře regenerují i po delším období sucha, což je jejich velká výhoda. Dobře snáší i nízké kosení a mají velmi jemnou strukturu. Toto jsou hlavní důvody toho, proč se používají na golfových hřištích a anglických trávnících.
Péče nade vše
U trávníku chceme docílit toho, aby nerostl příliš do výšky, ale spíše houstnul do stran. Toho dosáhneme jen pravidelným sekáním. Uvádí se, že bychom sekat měli alespoň dvakrát do týdne. Pokud sekáme méně, tak trávník spíše zůstává stejný a příliš se nezlepšuje.
Dalším otázkou je, jak moc sekat? Nastavte si výšku sečení tak, abyste při každé seči neusekli více než 1/3, tím trávník nebudete dostávat do stresu a bude celkově vypadat i prosperovat lépe. Stejně tak je důležité mít na sekání ostrou sekačku. Tupá sekačka je pro trávník pohromou. Není našim cílem přeci trávu nějak poškodit, ale chceme, aby byla krásná. Řez rozhoduje o tom, do jaké míry trávník sečením poškodíme. Sečením chceme trávník jen zkrátit a zarovnat ho.
Důležitá je proto pravidelná kontrola ostří a broušení. Nejlepší volbou je vřetenová sekačka, která trávu střihá stejně jako nůžky papír. Je velmi šetrná a její použití na trávník je asi nejlepším způsobem údržby. Doporučuje se také posekanou trávu sbírat a nenechávat ji na trávníku. Snižuje se tak riziko plísní a otravné je i nošení posečené trávy na botách po terase nebo domě. Nezapomeňte také na to, že svůj trávník musíte pravidelně zalévat a hnojit. Travní hnojiva jsou vyráběna tak, aby při dodržení dávkování dostal trávník to, co potřebuje. Jiné hnojivo používáme na jaře a jiné musíme pořídit na podzimní přihnojení.
Kromě sekačky pořiďte i vertikutátor
Pro dosažení krásného trávníku anglického typu je důležité také trávník pravidelně provzdušňovat a odstraňovat z něho mech. Často bývá trávník příliš udusaný, utužený. Díky tomu se voda, vzduch ani živiny nedostávají ke kořenům. Pokud kořeny nejsou zásobeny, nemůže být trávník krásně zelený a hustý. Výhodné je pořídit stroje, které mají jak vertikutační tak provzdušňující válec. Díky nim snadno ošetříte svůj zelený koberec a pomůžete mu lépe prosperovat. Snažte se také používat organická hnojiva a přípravky. Zbytečná chemie do zdravého trávníku nepatří, jen se pak usazuje v půdě a může působit problémy.
Mít radost
Péče o trávník by měla být radostí a relaxem. Není nutné nic dělat na sílu a brát péči o zeleň jako nutnou povinnost. Váš trávník si zkuste užívat, radujte se z toho, co se vám z něho podařilo vypěstovat, využijete ho při posezení s přáteli, hrách s dětmi, vodních bitvách nebo na něj umístěte houpací síť. Nakonec i taková chůze bosou novou po hustém travním koberci je uklidňující a příjemná.