Jak na zimní prořezávání ovocných dřevin
Zatímco většina stromů se prořezává v druhé polovině léta, u některých dřevin je pro tento zásah ideální období vegetačního klidu. Jedná se především o ovocné dřeviny (jádroviny), ale také některé druhy okrasných keřů Zima představuje vhodnou dobu pro odstranění starých a nevhodně rostoucích větví či formování tvaru mladých stromů, před jarem se totiž podpoří budoucí růst.
S prořezáváním vyčkejte na správnou dobu
Období vegetačního klidu trvá od začátku prosince do konce března. Prořezáním ovocných stromů v této době posílíme jejich vitalitu. Zimní řezy, které se provádějí od ledna až do nástupu rašení, navíc nejvíc ovlivňují růst – čím hlouběji větvě ořežeme, tím bujněji na jaře vyrostou. Celý proces je v zimě jednodušší díky tomu, že jsou stromy bez listů a je snazší určit větve, které je potřeba zkrátit.
Existuje několik druhů řezů, které plní různé funkce. Základními typy jsou udržovací, tvarovací, výchovné a zmlazovací zásahy. Zatímco výchovné řezy, které pomáhají stabilnímu růstu koruny a podpoří zakořenění, je možné v zimě provádět u všech druhů ovocných stromů, udržovací se omezují pouze na jabloně a hrušně. Pozor tedy na peckoviny, které by zimní prořez nepřežily.
Udržovací řezy se provádějí u zformovaných stromů, u kterých už není třeba ovlivňovat růst. Pro zajištění větších plodů je ale zapotřebí udržovat vzdušnost a prosvětlenost koruny a regulovat poměr generativních a vegetativních orgánů. Obecně platí, že čím je strom starší, tím méně je třeba ho prořezávat.
Bez kvalitního nářadí to nepůjde
Pokud se pustíte do prořezávání sami, budete potřebovat vhodné nářadí – zahradnické nůžky a pilku, které nezapomeňte dobře nabrousit. Nicméně každá odrůda má specifické nároky na techniku a nezkušená amatérská ruka mnohdy napáchá víc škody, než užitku. Proto je lepší obrátit se na odborníka. Ten vám ukáže správný postup a v příštích letech se zvládnete o stromy správně postarat sami.